Przedwakacyjny przegląd samochodu. O czym należy pamiętać i co ze sobą zabrać?

0
1696

Kiedy zbliża się wakacyjny wyjazd własnym samochodem musimy zadbać nie tylko o umiejętne spakowanie walizek, aby wszystko się zmieściło i upchnięcie tego w bagażniku samochodu, ale przede wszystkim o przedwakacyjny przegląd samochodu Częściowo można wykonać go samodzielnie, jednak w przypadku niepokojących sygnałów lepiej wybrać się do warsztatu samochodowego. W przypadku stwierdzenia ubytków na karoserii, konieczny może być zakup lakierów samochodowych, czyli tzw. zestawów naprawczych. Zatem jak przegląd powinien wyglądać krok po kroku.

Olej silnikowy – dbaj o jego właściwy poziom

auto

Bardzo istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego oleju silnikowego. Różnią się one lepkością, a także temperaturą pracy. Zatem należy dobrać odpowiedni olej do warunków. W przypadku ubytku oleju trzeba uzupełnić go takim samym przynajmniej do ¾ pojemności. Jeśli nie ma się do dyspozycji takiego samego oleju można wybrać inny pod warunkiem, że jest to olej o lepkości 5W-30 i niskopopiołowy. Jest to gwarancja, że silnik będzie chroniony przed zbyt dużym tarciem. Zatarcie silnika w trakcie jazdy to poważna awaria, która uniemożliwi Ci dalszą podróż.

Sprawdzenie układu chłodzenia i ciśnienia w kołach

Kolejnym etapem jest sprawdzenie układu chłodzenia. Wszystkie podzespoły latem narażone są na przegrzanie, dlatego układ chłodzenia musi pracować wyjątkowo efektywnie i przez to również szybciej się zużywa. Niezbędne jest zatem zadbanie o odpowiedni poziom płynów chłodzących, ale również drożność całego układu chłodzenia. Tutaj zatem niezbędny będzie przegląd samochodu w warsztacie. Nie trzeba decydować się na kompletny przegląd, choć w sytuacji dłuższych podróży jest to najlepsze rozwiązanie. Bardzo istotne jest również odpowiednie ciśnienie w oponach samochodowych, szczególnie jeśli jest on maksymalnie obciążony na podróż. W końcu bezpieczeństwo w czasie podróży to rzecz najważniejsza. Jeśli o tym mowa koniecznie trzeba zrobić przegląd układu hamulcowego. Istotne jest wszystko, nawet zanieczyszczenie i zużycie mechaniczne poszczególnych elementów, takich jak klocki hamulcowe, tarcze, szczęki hamulcowe, czy cylinderki.

Akumulator i klimatyzacja – przegląd tych elementów jest niezbędny

samochod

Naładowany akumulator na długi wyjazd to podstawa. Może on bowiem przestać działać również w warunkach letnich, zwłaszcza jeśli samochód długo stoi nieużytkowany w pełnym słońcu. Warto zatem zabrać ze ze sobą plandekę na samochód, która ograniczy działanie promieniowania UV, a także zaparkować w bardziej zacienionym miejscu, jeśli w trakcie urlopu samochód rzadko jest użytkowany. Oczywiście można wziąć ze sobą również sprzęt niezbędny do podładowania akumulatora. Na działanie akumulatora wpływ ma również użytkowanie radia w trakcie podróży, czy też klimatyzacji. O tę ostatnią również trzeba zadbać przed podróżą, dokonując jej przeglądu, oczyszczenia i uzupełnienia czynnika chłodzącego. W ten sposób nawet długa podróż może odbywać się w komfortowych warunkach.

Jak zadbać o karoserię samochodu przed podróżą wakacyjną?

Poza wszelkimi układami ważna jest również karoseria, zwłaszcza jeśli zauważyło się pierwsze oznaki korozji. Tutaj nie ma na co czekać. Lepiej załatwić to jeszcze przed podróżą i zakupić lakiery samochodowe idealnie dopasowane do marki i koloru oryginalnego lakieru. W przypadku rys i wżerów można postawić na zestaw naprawczy, zawierający papier ścierny, a także szpachlę oraz lakier bazowy i lakier bezbarwny. Można zamiast lakierów samochodowych w sprayu wybrać również niewielkie zestawy naprawcze w pędzelku, które pozwolą zwiększyć estetykę i zatrzymać proces korozyjny. Może się również okazać, że niezbędny będzie neutralizator rdzy.Warto zadać również o progi samochodu, a także sprawdzić stan podwozia. Zabranie ze sobą pokrowca samochodowego sprawi, że wszystkie zabiegi, także przeprowadzone woskowanie, nie pójdą na marne, a samochód będzie chroniony w trakcie dłuższych postojów „pod chmurką”.

Co zabrać ze sobą w wakacyjną podróż samochodem?

Ostatnią kwestią jest zabranie najpotrzebniejszych rzeczy i nie chodzi tu o bagaż. W bagażniku powinno znaleźć się miejsce na koło zapasowe. Ponadto trzeba mieć ze sobą apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, a także odblaskową kamizelkę i gaśnicę i to w dostępnym miejscu, a nie przygniecione bagażem. Przydać się mogą również przewody do akumulatora. Takie zaopatrzenie gwarantuje, że podróż wakacyjna będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.

Przegląd samochodu przed wakacjami wydaje się koniecznością. Wtedy pozostanie nam już jedynie ustalenie trasy i możemy ruszać w drogę ku niezapomnianej przygodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here