Kod w radiu samochodowym teoretycznie służy słusznemu celowi, tj. ochronie przed kradzieżą urządzenia. Niestety, w praktyce zdobycie kodu do radia jest na tyle proste, że doświadczony złodziej załatwi to w kilkanaście minut. W rezultacie zabezpieczenie przeszkadza głównie prawowitemu właścicielowi, uniemożliwiając ponowne uruchomienie radia po przełożeniu go do innego auta lub wyjęciu akumulatora. Jeśli i Ciebie spotkała ta przykra sytuacja i teraz nie możesz słuchać muzyki podczas jazdy, podpowiemy Ci, jak rozkodować radio samochodowe.

Poszukaj kodu w dokumentach samochodu

Jeśli masz oryginalne, fabrycznie zamontowane radio, dokładnie przejrzyj dokumentację swojego auta. W etui z instrukcją obsługi powinieneś znaleźć kartonik przypominający kartę kredytową, a na nim zapisany kod do radia. Zdarza się jednak, że na karcie… widnieją puste pola do wpisania kodu, które z jakichś powodów nie zostały wypełnione. Najczęściej jednak właściciel nie posiada w ogóle takiej karty, zwłaszcza jeśli auto pochodzi z drugiej ręki. W tej sytuacji możesz sobie pluć w brodę, ale wypróbować inne sposoby na rozkodowanie radia samochodowego.

Czy można uzyskać kod do radia przez Internet?

Zgubienie kodu do radia to tak powszechny problem, że powstały nawet specjalne serwisy internetowe oferujące wygenerowanie klucza. Usługa może być odpłatna, dlatego możesz poszukać darmowej pomocy na forach poświęconych marce samochodu lub radia, motoryzacyji czy mechanice samochodowej. Jak rozkodować radio samochodowe przez Internet? Wystarczy podać numer seryjny radia, a użytkownicy forum znajdą dla Ciebie kod lub wskażą adres miejsca, które świadczą taką usługę. Weź jednak pod uwagę, że jeśli otrzymasz niewłaściwy kod i wpiszesz go 3 lub 10 razy (w zależności od producenta) możesz bezpowrotnie zablokować radio. W dodatku uzyskanie kodu do radia często wymaga wyjęcia radia ze schowka z użyciem specjalnych kluczy.

Jak rozkodować radio samochodowe w profesjonalny sposób?

Rozkodowanie radia u elektronika samochodowego lub w autoryzowanym serwisie to najpewniejszy sposób, gdy nie możesz znaleźć karty z kodem i nie masz dostępu do numeru seryjnego urządzenia. Specjalny program umożliwi serwisantowi wygenerowanie kodu po wpisaniu marki radia i numeru seryjnego – ASO może wykonać taką usługę bezpłatnie, zwykły warsztat weźmie 40-60 zł. Żeby uzyskać numer seryjny trzeba wyjąć radio, jednak serwisant posiada odpowiednie klucze i poradzi sobie z tym bez większego trudu. Niestety, niektóre ASO mogą odmówić pomocy, wymawiając się brakiem czasu czy specjalnego oprogramowania.

Jak rozkodować auto samochodowe, jeśli trzeba odczytać go z procesora? Do niektórych modeli nie można wygenerować kodu po numerze seryjnym – wówczas trzeba wymontować procesor, podłączyć go do komputera i odczytać kod, a następnie wlutować element na miejsce. Elektronik samochodowy wykona taka usługę za nieco ponad 100 zł. Przy okazji warto poprosić o usunięcie funkcji blokady, by uniknąć problemów na przyszłość.

[Głosów:62    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here