Wymiana tapicerki w samochodzie

Tapicerka samochodowa, niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana, dodaje elegancji i podkreśla charakter pojazdu. Niestety z czasem pojawiają się na niej zabrudzenia, te powierzchowne, jak i bardziej uciążliwe. Tapicerka może też pękać, a szwy puszczają, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania oraz wygląd auta. Rozwiązaniem jest wymiana tapicerki samochodowej. Co warto o niej wiedzieć?

Wymiana tapicerki samochodowej – zrób to sam

Jeśli lubisz majsterkować, masz czas, miejsce i możliwości to wymiana tapicerki samochodowej będzie wyzwaniem, któremu podołasz. Nawet amatorzy są w stanie poradzić sobie z tym zadaniem, korzystając np. z filmów instruktażowych, porad fachowców czy wskazówek znalezionych w sieci.

Nowa odsłona Twojego samochodu – wymiana tapicerki

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielną wymianę tapicerki, potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia, takie jak śrubokręt, aby odkręcić wszelkie śrubki przytwierdzające tapicerkę. Ponadto specjalne szczypce pozwalające uporać się ze zszywkami, a także ściągacze, aby łatwo zdjąć tapicerkę np. z foteli samochodowych.

Decydując się na wymianę pamiętaj również o tym, aby zdemontować wszystkie elementy wymagające nałożenia nowego materiału, odłączyć poduszki powietrzne oraz elektronikę, jeśli masz fotele elektryczne.

Ile kosztuje wymiana tapicerki w samochodzie?

Wymiana tapicerki samochodowej u profesjonalisty to spory wydatek, nawet decydując się na zastosowanie najpopularniejszych materiałów, takich jak welur. Trzeba się liczyć z kosztami rozpoczynającymi się od około kilkuset złotych za wymianę tapicerki na jednym fotelu, ale mogą one urosnąć do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Najdroższa będzie wymiana tapicerki fotela samochodowego na materiał ze skóry naturalnej. Największe koszty czekają tych, którzy poza fotelami chcą zmienić tapicerkę na podsufitce i wszystkich elementach dodatkowych, takich jak boczki.

Jaki materiał tapicerki samochodowej wybrać?

Każdy materiał ma zalety i wady. Popularnością cieszy się tkanina welurowa, która jest łatwa w układaniu nawet dla mniej doświadczonych osób, poza tym dostępna jest w szerokiej palecie kolorystycznej. Droższą opcją i trudniejszą w układaniu są materiały, takie jak imitacja alcantary czy skóry naturalne. Koszt i wymagającą wymianę rekompensują za to eleganckim, niekiedy luksusowym wręcz wyglądem wnętrza pojazdu.

Wiele zależy również od tego, czy mamy możliwość poświęcić czas na pielęgnację tapicerki. Skórzana będzie bowiem zdecydowanie bardziej wymagająca, aby utrzymać jej efektowny wygląd, niż chociażby welurowa. Pewne jest zaś, że niezależnie od wybranego materiału, wymiana starej, zabrudzonej i zniszczonej tapicerki to krok w stronę podwyższenia wartości auta oraz uczynienia go bardziej komfortowym w codziennym użytkowaniu.

Zobacz także: Narzędzia wielofunkcyjne – czym są i dlaczego warto je posiadać?. Sprawdź, które z nich przydadzą Ci się nie tylko podczas wymiany tapicerki, ale i innych prac przy samochodzie.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here