Kalibracja alkomatów, dlaczego alkomat wymaga kalibracji?

Alkomaty pozwalają odczytać właściwy poziom stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, dzięki czemu mamy wiedzę na temat tego, czy wolno nam siąść za kółko, czy jeszcze nie. Jednak, aby urządzenie to działało w odpowiedni sposób i wskazywało prawidłowe wartości, musi być dobrze skalibrowane. Dlaczego? Jak kalibracja wpływa na działanie alkomatu?

Jak działa alkomat?

Alkomat to urządzenie powalające na pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Na rynku mamy dostępnych kilka ich rodzajów, które różnią się między sobą zarówno ceną, jak i sposobem działania. Można dostać w sklepach podręczne jednorazowe alkomaty, jednak nie gwarantują one zbyt dużej precyzji. Dużo lepsze są alkomaty elektroniczne, które z kolei dzielą się na trzy typy: półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne. Do użytku powszechnego najczęściej używa się alkomatów półprzewodnikowych oraz elektrochemicznych.

Zasada działania jest prosta – wdmuchując powietrze przez ustnik, przedostaje się ono do sensora urządzenia, gdzie dochodzi do utlenienia się alkoholu. Na tej podstawie ustala się wysokość jego stężenia i podaje się bezpośredni wynik. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od sytuacji, obecność innych substancji może wpłynąć na badanie fałszując ocenę, jako że sensor urządzenia jest bardzo wrażliwy.

Dlaczego trzeba kalibrować alkomat?

Działanie urządzenia jest dosyć proste, dlatego można byłoby zastanowić się nad tym, po co w takim razie kalibrować alkomat? Samo działanie może nie jest skomplikowane, ale konstrukcja alkomatu już tak. Każdy element tego sprzętu został odpowiednio dopasowany i dobrany, aby dawać jak najdokładniejsze pomiary, przez co jest to konstrukcja raczej delikatna. Wpływ różnych czynników może sprawić, że urządzenie ulega rozkalibrowaniu, to znaczy, że przestaje działać poprawnie, a wyniki badań wykonanych z jego użyciem są niemiarodajne i zafałszowane. Zdecydowanie powinno się unikać takich sytuacji.

Gdzie należy kalibrować alkomat?

Kupując alkomat najczęściej jest on już na wstępie kalibrowany w sklepie, jednak po jakimś czasie, należy ten zabieg powtórzyć. Nie zrobi się tego samodzielnie, ponieważ kalibracja alkomatów wymaga doświadczenia oraz odpowiedniego sprzętu. Z tego też względu, gdy nastąpi rozkalibrowanie lub podejrzewamy, że do niego doszło, najlepiej udać się do serwisu, który się tym zajmuje. Można zrobić to w sklepie, w którym dokonało się zakupu alkomatu albo w jakimkolwiek innym. Jeżeli wybierzemy tę drugą możliwość, najlepiej kierować się opiniami ludzi, którzy już kiedyś korzystali z podobnych usług.

Kiedy należy kalibrować alkomat?

Alkomaty z założenia kalibrować należy regularnie. Producenci najczęściej określają ten czas na 6 – 12 miesięcy, trzeba jednak pamiętać, że każde urządzenie może działać nieco inaczej i mieć inny interwał kalibracyjny. Do tego może dochodzić szereg czynników zewnętrznych, które dodatkowo przyspieszą rozkalibrowanie. Gdy więc podejrzewamy, że alkomat nie działa poprawnie – warto udać się do serwisu.

Jak rozpoznać, że sprzęt się rozkalibrował? Może się to objawiać niewielką różnicą wyników w krótkim czasie, wskazaniem nietrzeźwości, gdy badana osoba z pewnością jest trzeźwa albo odwrotnie, czyli nie wykryć alkoholu u osoby, która wypiła. Może też pojawić się na ekranie błąd sensora, a niektóre urządzenia są też wyposażone w funkcję informującą o potrzebie kalibracji.

Jak chronić alkomat przed rozkalibrowaniem?

Aby urządzenie mogło nam służyć jak najdłużej, należy także odpowiednio się nim obsługiwać. Alkomat jest dosyć delikatnym sprzętem, dlatego szereg czynników zewnętrznych może mieć duży wpływ na jego poprawne działanie i przyspieszać rozkalibrowanie. Zalicza się do tego między innymi temperaturę, intensywność użytkowania czy wilgotność powietrza. Rodzaj sensora również będzie miał znaczenie. Jeżeli używamy urządzenia od razu po spożyciu alkoholu (lepiej poczekać ok. 30 min), także możemy je rozkalibrować, ponieważ do środka mogą dostać się krople alkoholu.

Niektóre sensory są też wrażliwe na inne związki chemiczne, jak nikotyna czy aceton i po zetknięciu z nimi nie tylko dadzą niewiarygodny wynik, ale i rozregulują urządzenie. Alkomat powinien więc być chroniony przez niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, trzymany w oddaleniu od alkoholu, a w trakcie podróży przechowywany w specjalnym futerale.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here