Paski zębate - podstawowe informacje

Paski zębate są bardzo popularnymi częściami wykorzystywanymi w praktycznie każdej strefie przemysłowej. Ich główną funkcją jest przenoszenie napędu razem z przekładnikami. Aktualnie można znaleźć kilka różnych modeli takowych pasków. Największą zaletą pracy przekładni pasowych jest możliwość pracowania przy wysokich prędkościach nawet do 80 m/s.

Budowa pasów zębatych opiera się na grubych i niskich zębach, zazębiających się z odpowiednio przystosowanymi zębowo kołami. Dzięki takiej pracy można uzyskać połączenie kształtowe zapewniające stałość przełożenia, gdy oba koła posiadają zęby. Skutkuje to brakiem konieczności wstępnego napięcia pasa, a idąc dalej mamy do czynienia z mniejszym obciążeniem samego koła, co korzystnie wpływa na kondycję łożysk i wała. Tą cechą pasy zębate są lepszą alternatywą dla pasów płaskich, czy klinowych.

Budowa pasków zębatych

Istnieje również model pasa zębatego, którego budowa cechuje uzębienie z obu stron. Umożliwia to współpracę kilku kół naraz. Tworzywo, które wykorzystywane jest do budowy pasów zębatych jest tworzone z gumy syntetycznej, będąca odporna na wpływ chemicznych czynników zewnętrznych. Posiada on elementy nośne stworzone z linek stalowych, lub poliamidowych, które są wtopione w gumę. Można podać kilka konkretnych cech pasów, a są nimi: duża elastyczność, mała rozciągliwość, duża odporność na zużycie i duża wytrzymałość zmęczeniowa. Można spotkać się z kilkoma wariantami pasów. Te najczęściej wykorzystywane to pasy jednostronnie zębate.

Poza nimi istnieją jeszcze pasy o obustronnym uzębieniu symetrycznym i naprzemiennym. Inną kategorią podziału pasów to kształt ich uzębienia. Najczęściej spotykane to takie, z uzębieniem o kształcie trapezu, okrągłym, ewolwentowym i podwójnym. Te pierwsze najlepiej sprawdzają się w silnikach spalinowych, tak samo jak uzębienie półokrągłe, jednak te pracują w napędzie rozkładu rozrządu silników bardziej obciążonych. Ich funkcjonowanie jest bardziej równomierna.

Paski zębate- zastosowanie

Jak wspomniano wcześniej, pasy zębate są wykorzystywane w praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Przemysł ciężki jest jedną z nich. Maszyny nie mogące pracować bez pasków zębatych to wiertarki, prasy, wentylatory. Ponadto działają w napędzie przenośników rolkowych i taśmowych.

Pasek zębaty

Koła i pasy zębate są bardzo ważnym elementem pracy zespołu przekładni w konstrukcji maszyn. Umożliwia to pracę silników spalinowych i wielu urządzeń. Dzięki precyzyjnemu wyborze elementów przekładni można stworzyć niezawodne urządzenia o cichym funkcjonowaniu. Jeśli potrzebny jest zakup takich pasków poleca się sklep EBMiA.pl, w którym można znaleźć paski wysokiej jakości. Oprócz tego sklep oferuje zestawy kołowe – https://www.ebmia.pl/mechanika-zestawy-kolowe-c-196_3482.html

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here