Co grozi za jazdę „na podwójnym gazie” – stan prawny na 2019 rok

Jazda pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem. Wszystko zależy od stężenie alkoholu w naszym organizmie podczas kierowania pojazdem. Jakie są dopuszczalne normy stężenia? Co grozi nam za popełnienie wykroczenia, a co za przestępstwo? O tym, przeczytasz w tym artykule.

Jazda pod wpływem alkoholu – konsekwencje prawne

To co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu, zależy od tego jakie mamy stężenie alkoholu w organizmie podczas kontroli drogowej. Od tego zaś zależy, czy będziemy sądzeni za przestępstwo czy wykrocznie, Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (czyli od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) to zachodzi tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Jazda pojazdem mechanicznym w takim stanie to jedynie wykrocznie. Za przestępstwo będziemy oskarżeni wtedy, jeżeli będziemy prowadzić pojazd mechaniczny w „stanie nietrzeźwości”, czyli wtedy, gdy zawartość alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Od tego czy popełnimy przestępstwo czy wykroczenie zależy rodzaj oraz wysokość kar, jakie grożą za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu.

Zobacz również artykuł: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/spowodowanie-wypadku-pod-wplywem-alkoholu/

Za wykroczenie, grozi nam kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (maksymalnie 5.000 zł). Dodatkowo, zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Z kolei przepisy Kodeksu karnego wskazują, że „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” Sąd musi wtedy orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Dodatkowo, będziemy musieli  (poza grzywną) zapłacić specjalne świadczenie pieniężne w kwocie od 5 000 zł do 60 000 zł. W obydwu przypadkach, na mocy przepisów Kodeksu drogowego, nietrzeźwy kierowca otrzyma 10 punktów karnych.

Kodeks karny wskazuje również na przypadki, w których kara przewidziana w wyżej wymienionych przepisach, zostanie zaostrzona. Przykładowo, jeżeli sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W tym przypadku również zostanie orzeczony dodatkowo zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju na okres od 3 do 15 lat. 12 lat pozbawienia wolności grozi w zaś w przypadku, gdy kierowca doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć. Sąd może orzec wówczas o dożywotnim odebraniu prawa jazdy.

Jak się bronić przed zarzutem jazdy „na podwójnym gazie”?

Trudno bronić się z zarzutem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, jeżeli badanie jednoznacznie wykazało obecność alkoholu w naszym organizmie. Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby nieco obniżyć wymiar kary, a nawet jej uniknąć. Z jednej strony, aby uniknąć procesu, możemy poddać się dobrowolnemu poddaniu się karze. W niektórych sytuacjach, watro ubiegać się o tzw. „warunkowe umorzenie kary”, które pozwoli nam na odzyskanie prawa jazdy i pozostanie osobą niekaralną. Jednak, to profesjonalny prawnik powinien zdecydować, jaką strategię w naszym wypadku wybrać. O tym, dlaczego adwokat w takich sprawach  jest konieczny i jak wybrać najlepszego specjalistę z tym zakresie, przeczytasz tutaj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here