Kryteria wyboru firmy transportowej

Wybór firmy, która świadczy międzynarodowe usługi transportowe z pewnością nie jest prostym zadaniem. Transport towarów wymaga ogromnej odpowiedzialności. Rzetelność, terminowość oraz dbałość o powierzony ładunek to podstawowe cechy dobrej firmy transportowej. Z pewnością jedynym kryterium wyboru nie może być atrakcyjna cena. Warto poznać inne aspekty, którymi należy się kierować podczas wyboru.

Specyfika towaru

Wybierając firmę transportową najpierw należy określić jakiego rodzaju towar chcemy przetransportować. Przecież nie każda firma posiada możliwości i zezwolenia, aby przewozić na przykład towary sypkie, ładunek drobnicowy czy wielkogabarytowy. Jeszcze większe wymagania należy zastosować zlecając transport towarów chłodniczych. Dodatkowo dobrze jest poznać pełen pakiet usług oferowanych przez firmę. Szczególnie w przypadku jeżeli wybieramy międzynarodowe usługi transportowe. Firma transportowa może przecież zająć się również spedycją czy logistyką. Z kolei pewna grupa firm preferuje jedynie wąską specjalizację. Warto sprawdzić te aspekty jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego usługodawcy.

Flota pojazdów

Wymieniając kryteria wyboru firmy transportowej, bardzo często jako pierwsze przychodzi do głowy sprawdzenie floty pojazdów. I bynajmniej nie chodzi tylko o markę, model czy rocznik. Niezwykle ważną kwestią jest także regularny serwis aut. To potwierdza, że właściciel firmy transportowej dba o flotę pojazdów. Jednocześnie aktualne dokumenty serwisowe to dla nas gwarancja, że auta są w dobrym stanie technicznym. Istotną kwestią jest także weryfikacja czy pojazdy znajdujące się we flocie spełniają rygorystyczne normy emisji spalin. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli chcemy zlecić międzynarodowe usługi transportowe. W takiej sytuacji warto także zweryfikować, czy pojazdy posiadają specjalny certyfikat EURO, który upoważnia do przewozów międzynarodowych.

Sprawdzeni kierowcy

Na nic zda się doskonały stan techniczny pojazdów, jeśli firma nie będzie zatrudniała wykwalifikowanych kierowców, którzy te pojazdy poprowadzą. W przypadku transportu międzynarodowego niejako koniecznością jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Koniecznie należy to zweryfikować – brak znajomości języka obcego może w niektórych sytuacjach znacznie utrudnić poruszanie się poza granicami naszego kraju. A przecież celem transportu jest zawsze szybkie i sprawne dostarczenie ładunku.

Kontakt z Klientem

Odpowiedni kontakt z Klientem to tylko z pozoru prozaiczna kwestia. Wybierając usługi firmy transportowej dobrze jest sprawdzić czy zostanie nam przydzielony indywidualny opiekun, z którym będziemy mogli kontaktować się w trakcie realizacji usługi. Zawsze musimy wziąć pod uwagę nieoczekiwane wystąpienie sytuacji awaryjnych, które mogą wymagać pilnego kontaktu z przewoźnikiem. Międzynarodowe usługi transportowe wymagają dużo większej specjalizacji oraz organizacji. Firmy świadczące tego typu usługi muszą posiadać niezbędne kwalifikacje, uprawnienia oraz pracowników, którzy będą w stanie podołać wyzwaniu, jakim bez wątpienia jest transport międzynarodowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here