W dzisiejszych czasach już prawie nikt nie wyobraża sobie samochodu bez klimatyzacji. Funkcja ta pozwala cieszyć się chłodnym powietrzem w upalne dni, podczas jazdy do pracy, szkoły czy też na wspaniałą wycieczkę. Warto pamiętać, że, jak o każde urządzenie w samochodzie trzeba poświęcić jej uwagę. W przeciwnym razie może wystąpić szereg nieciekawych sytuacji jak m.in. nieprzyjemny zapach. Jak, zatem zadbać o klimatyzację w naszym samochodzie?
Istnieje, również kilka sposobów na to, aby klimatyzacja działała bez zarzutów oraz na to, aby zminimalizować ryzyko jej usterki, a są to:
- Zamknięcie okien, podczas włączenia klimatyzacji – w przypadku otwartych okien powietrze z będzie “uciekać”, co spowolni proces chłodzenia kabiny,
- Przewietrzenie samochodu jeszcze przed włączeniem “klimy” – podczas tropikalnie gorących dni zostawione na parkingu auto będzie się nagrzewać. Podczas tego należy je na chwilę otworzyć i przewietrzyć, a dopiero później wpuścić chłodne powietrze.
- Testowanie – według wielu ekspertów warto przynajmniej raz w tygodniu włączyć klimatyzację w aucie, aby zapewnić jej ciągłość życia.
- Klimatyzacja, jako lek na odparowane szyby – w czasie mroźniejszych dni, kiedy szyby zaczną parować, warto użyć klimatyzacji do ich odparowania.
- Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu czynnika chłodzącego.
- Co kilka lat warto wymienić osuszacz, który jest jednym z droższych elementów klimatyzacji. Koszt jego wymiany plasuje się w przedziale od 150 do 500 zł. Jego prawidłowe działanie będzie odpowiadać za brak gromadzenia się grzybów czy pleśni.
Oprócz powyższych działań istnieją także preparaty, które pozwolą przeczyszczą przewody wentylacyjne. Zazwyczaj są one proponowane przez producentów w prostych w użyciu sprayach, które w działaniu można porównać do zwykłych odświeżaczy powietrza. Proces przeczyszczania sprayem polega na spryskanie nim otworów wentylacyjnych. Następnie odczekać parę minut, by uruchomić “klimę”. Regularnie stosowane preparaty zazwyczaj dobrze radzą sobie z grzybem i pleśnią, jednak i one czasami zawodzą. Wtedy pozostaje już tylko jedna możliwość.
Wymiana filtru kabinowego
Istnieje, jednak kilka sytuacji, kiedy profilaktyka zawodzi lub też po prostu czas nadgryza zębem czasu nasze urządzenie i trzeba je odrestaurować. Takie sytuacje zdarzają się, kiedy podczas włączenia klimatyzacji będzie pojawiał się wspomniany, nieprzyjemny zapach. Jest to spowodowane powstaniem grzyba i pleśni w środku klimatyzacji. Wymiana filtru kabinowego sprawi, że powietrze w samochodzie będzie czystsze, przez usunięcie tworzącego się tam grzyba. W zależności od typu samochodu ceny przeglądu znajdują się w przedziale od 100 do nawet 500 zł. Warto poświęcić tę kwotę na to, aby cieszyć się dobrze działającą klimatyzacją.
Doświadczenie kierowców mówi jasno – lepiej poświęcić kilka złotych więcej i wymienić filtr w sprawdzonym serwisie, niż robić to samodzielnie. Wiele przypadków pokazało, że samodzielna robota nie zawsze idzie w parze z jakością i pewnością działania. Brak fachu w ręku sprawi, że sytuacja tylko się pogorszy, a późniejsza naprawa klimatyzacji będzie 2 razy droższa.
Polecane serwisy klimatyzacji samochodowej znajdziesz na https://fixmycar.pl