Co prawda wycieraczki gumowe do samochodu nie są elementem, który szczególnie zajmowałby właścicieli aut. Każdy kierowca wie, że raz na jakiś czas trzeba je wymienić, a podczas mycia warto jest przetrzeć – i tyle. Również nie uważamy, by dbanie o wycieraczki było najważniejszym obowiązkiem posiadacza pojazdu, ale z pewnością warto poświęcić im nieco uwagi, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy są najintensywniej użytkowane. Jak prawidłowo zadbać o wycieraczki?

Gdy wycieraczki przymarzają do szyby

Popularny wariant to gumowe wycieraczki samochodowe zaprojektowane przez Józefa Hofmanna. Są one bardzo wygodne i praktyczne, ale mają też wady. Głównym minusem jest to, że każda gumowa wycieraczka samochodowa prędzej czy później nie nadaje się do użytku w wyniku uszkodzenia i starcia gumowej warstwy. Jeżeli mocno zaniedbasz ten element, wycieraczka może nawet zacząć rysować po szybie, tworząc trwale uszkodzenia. Dlatego niektórzy eksperci zalecają, by wymieniać wycieraczki nawet raz do roku.

O wycieraczki zadbać trzeba w szczególności jesienią i zimą. To właśnie wtedy są one używane najczęściej. W tym okresie mają również znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy – widoczność jest słaba z powodu szybko zachodzącego słońca i częstych opadów. Wycieraczki muszą więc właściwie spełniać swoją funkcję, by dodatkowo nie utrudniać prowadzenia.

Zimą głównym zagrożeniem dla wycieraczek jest przymarzanie. Jeśli przytrafi Ci się taka sytuacja, najlepiej sięgnij po środek do odmrażania szyb. To preparat w spreju, którym należy spryskać szyby. Wycieraczki gumowe do samochodu nadają się do użytkowania dopiero po takim odmrożeniu – jeśli spróbujesz uruchomić je pomimo mrozu, ich silniczek może się przepalić. Dużym błędem jest także manualne odklejanie wycieraczek do szyby. To prosty sposób na uszkodzenie gumy. Pióra mogą popękać i odkształcić się, przez co wycieraczka straci efektywność.

Wycieraczki gumowe na szron i śnieg

Odmrażanie za pomocą specjalnego środka ma jeszcze jedną zaletę: dzięki temu wycieraczki nie będą szorować po oblodzonych fragmentach szyby. Czasem kierowcy włączają wycieraczki, by pozbyć się przymarzniętego śniegu albo szronu. Nie jest to mądre posunięcie – może uszkodzić zarówno wycieraczkę, jak i szybę.

Warto natomiast działać profilaktycznie. Aby gumowe wycieraczki samochodowe nie przymarzały, włóż pomiędzy pióra a szybę kawałki kartonu lub dedykowane osłonki do wycieraczek, które znajdziesz w sklepach. Jeśli na szybie widoczne są efekty przymrozku, przed jazdą dokładnie usuń przymarzniętą wodę za pomocą skrobaczki.

Przypominamy również, że za niesprawne wycieraczki można dostać także sowity mandat. Jeżeli szyba nie jest właściwie odśnieżona podczas jazdy lub wycieraczki są niesprawne, policjant podczas kontroli może uszczuplić Twoje konto nawet o 500 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here