Zakup zużytych lub uszkodzonych podzespołów auta może szybko uszczuplić portfel, zwłaszcza, gdy kierowca zdecyduje się na oryginalne części. W związku z tym większość właścicieli pojazdów szuka oszczędności, stawiając na tanie części samochodowe, będące zamiennikami oryginałów. Czy jest to dobre rozwiązanie? Nie zawsze. Niektóre zamienniki są trudne w montażu, więc część zaoszczędzonej kwoty stracimy już na starcie – w końcu mechanik nie będzie za darmo „męczyć się” z instalacją problematycznego podzespołu. Innymi słowy: zapłacimy więcej za robociznę.

Drugim mankamentem wielu tanich części samochodowych jest niska jakość wykonania. Wówczas oszczędzamy tylko pozornie. W dłuższej perspektywie tańsze części wygenerują wyższe koszty lub podobne do oryginałów, bo zamiennik będzie trzeba wymienić nawet kilka lat wcześniej niż część stworzoną przez producenta auta.

Kupowanie tanich części z głową

To czy opłaca się kupować tanie części samochodowe zależy także od tego, o jakich dokładnie elementach mowa. W przypadku niektórych produktów, różnica jakości nie jest zbyt duża i w praktyce nie ma wpływu na komfort i bezpieczeństwo jazdy ani szybkość zużycia. Do takich elementów należą tarcze hamulcowe – tutaj najdroższe modele dają podobne efekty, jak średniej klasy zamienniki, więc możemy zaoszczędzić z czystym sumieniem. To samo dotyczy wahacza oraz łącznika stabilizatora. Wszystkie te elementy są na tyle proste, że wykonanie ich na odpowiednim poziomie nie sprawia trudności producentom budżetowych zamienników.

Z drugiej strony, znajdziemy w sklepach także takie tanie części samochodowe jak klocki hamulcowe czy napęd rozrządu, gdzie ceny pomiędzy najdroższymi produktami a tanimi zamiennikami nie są znaczące. W takim wypadku po prostu nie warto przepłacać, narażając się na wcześniejsze naprawy i gorszy komfort prowadzenia auta.

Jeszcze inaczej należy podejść do elementów takich, jak sprzęgło. Jego wymiana jest stosunkowo kosztowna. Opłata za robociznę jest w tym przypadku bardzo wysoka, więc tu również nie warto ryzykować, że za dwa lata wrócimy do mechanika z tym samym problemem. Jednorazowa, większa inwestycja będzie zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem.

A co z akumulatorami? W tym przypadku z kolei tanie baterie do auta sprawdzają się całkiem dobrze. Wprawdzie wytrzymują nieco krócej od tych z górnej półki, ale różnice nie są na tyle znaczące, by opłacało się stawiać na najdroższe modele.

Gdzie kupić tanie części samochodowe?

Ceny części w warsztatach samochodowych mogą być bardzo różne, jeśli więc polegamy na podzespołach dostarczanych przez mechanika, warto postawić na zaufanego usługodawcę. Jeśli jednak części kupujemy samodzielnie, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie oferty sklepów internetowych. W dobie wyszukiwarek i porównywarek cen, sklepy w sieci mocno ze sobą konkurują, a zyskuje konsument otrzymując tańsze części.

W internecie warto wyszukać także tanie części samochodowe w hurtowniach. Niektóre hurtownie prowadzą również sprzedaż detaliczną po cenach niższych niż sklepikarze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here