Jeśli czasem marzysz o tym, by Twoje auto znów wyglądało jak wyciągnięte prosto z salonu, to efekt taki możesz osiągnąć właśnie za pomocą zabiegów określanych jako auto detailing. Porównanie z salonem nie jest wcale przesadzone. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pojazdy w pierwotnej sprzedaży również poddawane są zabiegom auto detailingu i właśnie dzięki nim prezentują się tak świetnie.

Na czym polega auto detailing?

Czym jest auto detailing w praktyce? Określeniem tym nazywa się precyzyjne czyszczenie, konserwację i renowację pojazdu. Zabiegom można poddać całe auto lub wybrane elementy. Proces może obejmować zarówno stronę zewnętrzną jak i wewnętrzną pojazdu. Czasem auto detailing wykonuje się nawet na pojazdach, które właśnie wyjechały z salonu, np. do celów pokazowych. Na potrzeby prezentacji z samochodu usuwa się wszelkie drobne niedoskonałości powstałe w transporcie.

Wewnętrzny auto detailing obejmuje czyszczenie i konserwację tapicerki, elementów plastikowych i pozostałych części. Zwraca się dużą uwagę na szczegóły i pieczołowicie zajmuje każdym elementem: listwami, uszczelkami, wszystkimi tekstyliami etc.

Z kolei auto detailing na zewnątrz skupia się głównie na lakierze. Usuwa się trudne zabrudzenia od smoły, resztek owadów i asfaltu. Likwiduje się drobne zarysowania i wgniecenia. Kolor jest poddawany odświeżeniu i pogłębieniu. Usuwa się też zmatowienia, a na końcu nakłada powłokę ceramiczną. Wszystkie te elementy są wykonywane po badaniu grubości lakieru, by możliwe było dobranie odpowiednich środków.

Każde auto wymaga indywidualnego podejścia, jednak etapy auto detailingu zewnętrznego są często podobne. Najpierw auto jest dokładnie myte z luźnych zabrudzeń i traktowane aktywną pianą o neutralnym pH. Kolejno czyści się wszystkie detale, takie jak klamki, grill czy zawiasy za pomocą pędzelków i odpowiednich preparatów. Następnie szorowane są koła i nadkola za pomocą odpowiedniej szczotki i dedykowanych środków. Kolejny krok to usuwanie trudnych zabrudzeń, np. smoły i asfaltu. Później karoseria jest osuszana, np. ręcznikiem do karoserii a następnie przygotowuje się lakier za pomocą glinkowania. Wtedy następuje polerowanie i korekta lakieru. Wszystkie resztki środków zostają usuwane za pomocą cleanera i można przejść do woskowania. Na koniec trzeba również zadbać o plastiki i opony, za pomocą odpowiedniego dressingu i aplikatorów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W internecie znajdziesz wiele środków do auto detailingu, ale naprawdę dobry użytek potrafią zrobić z nich jedynie profesjonaliści. Jeżeli sam chcesz „odpicować” auto, staraj się dobierać w miarę neutralne preparaty i najpierw stosować je w miejscach niewidocznych – zły dobór może wpłynąć negatywnie na estetykę pojazdu, prowadząc do powstawania plam i odbarwień.

Auto detailing może być wykonywany na autach w każdym wieku. Czasem takiemu odświeżeniu poddawane są nawet pojazdy liczące sobie kilkadziesiąt lat. Cały proces wykracza daleko poza zwykłe czyszczenie, polerowania i zabezpieczenia. Wymaga wprawy i fachowego podejścia. Jest to również praca żmudna, ale dla specjalistów bardzo satysfakcjonująca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here