Uważasz, że nie ma to jak auto sprowadzane z Niemiec? Z pewnością taki sposób na pozyskanie nowego pojazdu ma swoje plusy – jeśli znajdzie się dobrą okazję, można wejść w posiadanie samochodu w przyzwoitym stanie i to za nieduże pieniądze. By zdobyć pojazd, po którym „Niemiec płakał jak oddawał” wiele osób zagląda do serwisów ogłoszeniowych i na portale z aukcjami motoryzacyjnymi. To dobry kierunek, ale sprowadzenie auta z Niemiec nie musi być czynnością powierzaną pośrednikowi. Jeśli tylko masz nieco czasu i determinacji, możesz samodzielnie przyjechać do Polski pojazdem zza zachodniej granicy. Jak tego dokonać?

Jak sprowadzić samochód z Niemiec?

Od czego zacząć sprowadzanie auta z Niemiec? Oczywiście od wyszukania odpowiedniej okazji. Wielu Polakom wydaje się, że to łatwe zadanie – tak jakby Niemcy z jakiegoś powodu chcieli pozbywać się używanych pojazdów za parę eurocentów. Niestety nie jest to prawda. Znalezienie pojazdu w dobrej cenie w typowym autohausie nie jest prostym zadaniem, dlatego lepszym pomysłem jest wyszukanie niemieckich ogłoszeń na tamtejszych portalach oraz dedykowanych serwisach w języku polskim. Najlepsze okazje to sprzedaż od osób prywatnych.

Gdy już wyszukasz właściwą ofertę, skontaktuj się ze sprzedawcą, by zapytać o podstawy:

  • stan auta, przebieg, wyposażenie – i inne rzeczy, jeżeli nie znalazły się one w ogłoszeniu
  • komplet dokumentów
  • numer VIN pojazdu
  • zdjęcia wpisów z książki serwisowej

Kolejnym krokiem może być telefon do podanego przez właściciela serwisu, w celu skontrolowania prawdomówności potencjalnego kontrahenta.

Formalności przy sprowadzaniu auta

W poprzednim punkcie wspomnieliśmy o komplecie dokumentów. Co dokładnie powinien przekazać sprzedawca?

  • dowód rejestracyjny (Fahrzeugschein)
  • dowód własności (Fahrzeubrief)
  • książkę serwisową
  • potwierdzenie przeglądu stanu technicznego (HU-Hauptuntersuchung) –
  • kartę pojazdu – jeżeli została wydana

Ponadto, jeśli samochód był sprowadzany wcześniej, musisz otrzymać także dokumenty dotyczące tej transakcji, czyli potwierdzenie opłacenia odpowiednich podatków/ceł oraz dowód zakupu za granicą.

Kupno auta w Niemczech wymaga także sporządzenia umowy kupna-sprzedaży w języku Niemieckim, którą następnie należy przetłumaczyć na język polski. Wszystkie te dokumenty są wymagane, by dało się ukończyć procedurę rejestracji i opłacić akcyzę.

Przewiezienie auta do kraju

Nowo zakupionym pojazdem trzeba dostać się do Polski. Możesz zrobić to po prostu siadając za kółkiem swojego nowego nabytku, jednak w takim scenariuszu najpierw czeka Cię wycieczka do niemieckiego urzędu komunikacji (Zulassungstelle), gdzie wyrejestrujesz auto i wyrobisz tymczasowe tablice oraz dowód rejestracyjny (też tymczasowy), a także wykupisz OC. Łączny koszt to około 90 euro.

Po przejechaniu przez granicę, czas udać się do polskiego Urzędu Celnego. Sprowadzenie auta z Niemiec oznacza, że za pojazd trzeba opłacić akcyzę w terminie 30 dni. Akcyza naliczana jest od wartości pojazdu – 3,1% dla aut do 2 litrów pojemności i 18,6% dla pojazdów mających większą pojemność.

Jeżeli auto nie ma aktualnego przeglądu wykonanego w Niemczech, będziesz musiał również wykonać go w Polsce. Na koniec czeka Cię wycieczka do Wydziału Komunikacji z kompletem dokumentów i umową przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego. W Wydziale Komunikacji za nowy dowód, tablice i inne formalności zapłacisz 260 zł.

[Głosów:12    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here