Za sprawą marki Tesla samochody elektryczne stały się faktem. Świat motoryzacji powoli się zmienia, a kolejne marki otwierają się na elektromobilność. Za sobą mamy już m.in. elektryczne BMW, a nawet prototyp Harley’a na prąd. Oprócz kupowania nowego auta, możliwa jest też konwersja pojazdu spalinowego z wykorzystaniem silnika elektrycznego do samochodu.
Dobranie silnika elektrycznego do samochodu
Jeśli chcesz przekonwertować swoje auto spalinowe, na takie z silnikiem elektrycznym możesz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych serwisów, które powstają również w Polsce. Niestety pod tym względem nasz kraj jest zacofany w stosunku do Europy zachodniej czy Stanów Zjednoczonych, jednak odnalezienie porządnego serwisu jest już możliwe. W czym pomogą specjaliści? Jak dobiorą silnik elektryczny do auta?
Usługi tego typu obejmują przede wszystkim wybór komponentów napędu oraz wszelkich układów uzupełniających. By stworzyć pojazd elektryczny, potrzebujesz takie podzespoły, jak:
- silnik z falownikiem
- bateria i system ładowania
- przetwornice napięcia
- sprężarka klimatyzacji
- elementy grzewcze
- inne komponenty uzupełniające
Serwis może obejmować zaprojektowanie całego układu napędowego oraz jego zaimplementowanie. W tym celu opracowuje się układy sterowania podzespołami samochodu elektrycznego. Niezbędna jest też integracja całego systemu. Na potrzeby silników elektrycznych do samochodu firma taka wykonuje również projekt oraz modyfikacje w wiązce elektrycznej pojazdu. Wreszcie, wykonywane jest także rozlokowanie i montaż elementów elektrycznego układu napędowego w samochodzie.
Dużą zaletą korzystania z profesjonalnych serwisów jest pewność, że auto będzie mogło bez przeszkód uczestniczyć w ruchu drogowym. Doświadczeni specjaliści wiedzą, jak przygotować pojazd, by był on dopuszczony do użytku na drodze. Implementacja silników elektrycznych do samochodów zakończona jest obszernymi badaniami na potrzeby homologacji.
Coraz łatwiejszy montaż silników elektrycznych
Rynek aut elektrycznych dynamicznie się rozwija i prawdopodobnie już niedługo powstaną ogólnodostępne rozwiązania znacząco ułatwiające montaż silnika elektrycznego w samochodzie. Już w tej chwili na rynek trafiają takie produkty, jak propozycja GKN. To jednostka napędowa o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Może pasować zarówno do SUV-a, jak i niewielkich aut osobowych, typu Nissan Leaf. Silnik ten nie tylko jest bardziej dostępny cenowo, ale również znacznie łatwiejszy do zamontowania niż wcześniejsze napędy elektryczne. Twórcy obiecują montaż nawet w ciągu kilku minut (co jednak brzmi nieco przesadnie…). Silnikiem GKN interesują się popularne marki samochodowe, m.in. BMW. Ma on trafiać do mniejszych, praktycznych modeli, a nie jedynie aut luksusowych, do których należy wspomniana Tesla.
Dla zwykłego Kowalskiego najważniejszy wniosek jest więc taki, że silniki elektryczne do samochodów powoli robią się coraz bardziej dostępne, a producenci zwracają się również w kierunku niewielkich pojazdów użytkowych. To dobra wiadomość dla fanów elektromobilności.