Nawet najpiękniejsza tapicerka samochodowa prędzej czy później traci blask i wymaga gruntownego wyczyszczenia. Regularne dbanie o jej stan pozwoli na utrzymanie wnętrza auta w dobrej kondycji. Jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie tapicerki samochodowej?

Po pierwsze: odkurzanie

Profesjonaliści zaczynają czyszczenie tapicerki samochodowej od gruntownego odkurzenia całego wnętrza. Usunięcie kurzu i piachu jest bardzo ważne, by kolejne kroki dały lepsze efekty.

Przed odkurzeniem siedzeń można w nie kilkukrotnie uderzyć ręką lub trzepaczką do dywanów – dzięki temu kurz wydostanie się na zewnątrz i będzie łatwiejszy do usunięcia.

Po drugie: pranie tapicerki

Po solidnym odkurzaniu, czas na pranie. Najwygodniejsze są środki w postaci pianki.

Aby wyprać tapicerkę potrzebujesz preparatu oraz szczotki i miękkiej szmatki. Pianką spryskaj fotele, a następnie rozprowadź środek po tapicerce foteli i kanapy za pomocą szczotki. Poczekaj aż całość wyschnie. Gdy to się stanie, zabrudzenia będzie można usunąć przy użyciu odkurzacza, gdyż pianka zamienia brud w skrystalizowany proszek.

Czyszczenie tapicerki samochodowej wygląda nieco inaczej, gdy jest ona wykonana ze skóry. W tym przypadku wstępne odkurzanie powinno być łatwiejsze, natomiast pranie sprawia trochę więcej kłopotu – przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni środek, a następnie ściśle stosować się do zaleceń producenta. W przypadku tapicerek skórzanych stosuje się głównie mleczka i kremy. Zły wybór lub błędy w czyszczeniu mogą prowadzić do odbarwienia, odkształcenia lub pękania materiału.

Na początku najlepiej wyprać najbardziej reprezentacyjne miejsca, czyli siedzenia i kanapę. W drugiej kolejności przejdź do wykładzin, bagażnika, wewnętrznej części drzwi oraz podsufitki. Podobnie jak wcześniej, nałóż i rozprowadź środek. W tym wypadku jednak łatwiej będzie najpierw nanieść preparat na wilgotną szmatkę, a następnie przetrzeć nią pożądane elementy. Podsufitka wymaga dużej ostrożności, dlatego do rozprowadzania preparatu użyj miękkiej szmatki. Sprawdzi się także gąbka lub miękka pielucha.

Po trzecie: suszenie wnętrza

Jeśli już uporałeś się z odkurzaniem i praniem, czas zakończyć czyszczenie tapicerki samochodowej poprzez wysuszenie wnętrza. W tym celu najlepiej zostawić auto w ciepłym miejscu i poczekać minimum godzinę. Sprawne wysuszenie jest ważne, ponieważ zalegająca wilgoć może prowadzić do rozwoju pleśni. Możesz ułatwić sobie pracę włączając nawiew w aucie na górę i nogi, jednocześnie otwierając tylne okna.

Sprawne suszenie warto mieć na uwadze już podczas prania. Staraj się nie używać zbyt dużych ilości wody, a gąbkę lub szmatkę zawsze dobrze wyciskaj przed przecieraniem tapicerki.

Samodzielne, dokładne czyszczenie tapicerki samochodowej nie jest bardzo trudne, ale wymaga nieco czasu i zakupu preparatów. Z tych względów warto przemyśleć również zlecenie usługi profesjonalnemu serwisowi, który wykona to zadanie nieco drożej, ale zaoszczędzi Ci czasu i zagwarantuje dobre efekty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here