Czasem poza podstawowym kursem na prawo jazdy, aspirujący kierowcy zamawiają także jazdy doszkalające. Na czym to polega i jakie warunki trzeba spełnić, żeby zamówić dodatkowe godziny w L-ce?

Jak zamówić jazdy doszkalające?

Zamawianie jazd doszkalających zwykle nie stanowi większego problemu – zwłaszcza, gdy masz zamiar skorzystać z nich w tym samym ośrodku, w którym robisz kurs podstawowy. Wystarczy po prostu zgłosić taką chęć. Jazdy doszkalające mają charakter wykupionych dodatkowych godzin kursu. Niemniej, ośrodek może wymagać, byś przedstawił dokumenty:

  • zaświadczenie o wyznaczonym terminie egzaminu państwowego, otrzymywane po zapisie na egzamin
  • kartę przeprowadzonych zajęć, w której zaznaczono ilość odbytych zajęć

Oba te dokumenty są potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy zamawiasz dodatkowe jazdy już po odbytym kursie podstawowym, po zapisaniu się na egzamin, a przy tym zmieniasz ośrodek szkoleniowy. Niemniej, nieposiadanie tych dokumentów nie wyklucza możliwości wykupienia dodatkowych jazd – najlepiej po prostu skontaktować się z danym ośrodkiem i zapytać o możliwość wykupienia godzin.

Jazdy doszkalające przypominają zwykły kurs, choć możesz na nich wskazać elementy, które interesują Cię najbardziej – na nich zostaną skupione wykupione przez Ciebie godziny kursu. Ośrodki szkoleniowe z reguły proponują zamówienie minimum jednej jednostki szkoleniowej, czyli dwóch godzin kursu odbytych jednorazowo. Oczywiście można zdecydować się na więcej jazd doszkalających.

Dlaczego warto zamówić jazdy doszkalające?

Czy warto płacić za jazdy doszkalające? Nie każdy się na nie decyduje, ale jest co najmniej kilka powodów, dla których opłaca się wyłożyć dodatkowe pieniądze:

  1. Wbrew pozorom szkolenia są dość krótkie i często kursanci mają poczucie, że nie panują jeszcze w pełni nad autem lub nie potrafią wykonywać dobrze wymaganych manewrów. Jazdy doszkalające pomogą wyrównać braki.
  2. Na dodatkowych jazdach można skupić się wyłącznie na tym, czego się jeszcze nie umie.
  3. Jazdy doszkalające dają większą pewność siebie, zwłaszcza, gdy ćwiczysz z nowym instruktorem i w innym aucie. Każdy samochód (nawet te same modele) działają nieco inaczej, np. przez inny stopień zużycia sprzęgła i klocków hamulcowych. Warto poćwiczyć na więcej niż jednym aucie.
  4. Egzaminy mają zwykle odległe terminy, więc warto wyjeździć dodatkowe 2-4 godziny przed samym sprawdzianem umiejętności, by odświeżyć pamięć.
  5. Jazdy doszkalające można zamówić także po niezdanym egzaminie (choć po pierwszej porażce nie jest to obowiązkowe), by poćwiczyć elementy, przez które nie uzyskało się zaliczenia.

Na jazdy doszkalające czasem zapisują się także osoby mające już prawo jazdy. To dobry pomysł, jeżeli miałeś długą przerwę w prowadzeniu auta lub w ogóle nie jeździłeś od czasu egzaminu. Nie każdy kupuje samochód od razu po zdaniu prawka, a gdy okazje do jazdy się nie pojawiają, to łatwo zapomnieć, jak się prowadzi. Po kilkunastu latach bez praktyki, jazda doszkalająca jest zdecydowanie wartościowym i odpowiedzialnym rozwiązaniem.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here