Ochrona parkingów lotniskowych – co warto wiedzieć

Każdy parking lotniskowy, którego właściciele na poważnie myślą o ściągnięciu większej liczby klientów, musi być odpowiednio zabezpieczony. W tym artykule zwrócimy uwagę na kilka kwestii technicznych, a pominiemy zupełnie aspekty prawne: jakie systemy zabezpieczeń może zaoferować najlepszy z parkingów i jaki z tego płynie pożytek?

Monitoring

Monitoring to absolutna podstawa. Żeby zastąpić kamery na parkingu takim jak położony przy Okęciu https://www.odlotowyparking.pl/, potrzeba co najmniej kilku ludzi, którzy musieliby doglądać aut przez całą dobę. I tak nie mogliby zresztą być wszędzie w każdej chwili, więc kamera pozwala lepiej rozeznać się w sytuacji. Z jednym tylko zastrzeżeniem – standardowa kamera „ślepnie” wraz z zapadnięciem zmroku, zatem rozwiązania są dwa: albo dobre oświetlenie, dzięki któremu matryca dostanie odpowiednio dużo światła, albo kamery z doświetlaniem w podczerwieni. Można też oczywiście obie opcje połączyć.

Strzeżony wjazd

Systemy elektroniczne sprawdzają się świetnie – szlaban z czytnikami biletów itd. W praktyce jednak pracownik na wjeździe może więcej, ponieważ ma to, czego komputery na razie nie opanowały – zdrowy rozsądek. Nie jest tylko obserwatorem, ale też pomocnikiem i po trosze informatorem, a to przekłada się na komfort psychiczny podróżnych. Oczywiście na noc większość parkingów jest zamykana. Niektóre zamknięte są zresztą także w dzień i szlabany podnosi się tylko po to, żeby wpuścić lub wypuścić auto, co też jest dobrym rozwiązaniem.

To rozwiązanie jest dziś tak oczywiste, jak ogrodzenie placu postojowego. Warto jednak o obu wspomnieć dokładnie z tego samego powodu – nadal są bowiem nieogrodzone parkingi i nadal są takie, gdzie wjazd jest bardzo słabo monitorowany. A to podstawowy błąd, bo wtedy z nawet dużego terenu do upilnowania, powstaje nagle teren niczym nieograniczony, a więc niemożliwy do dozorowania nawet teoretycznie.

Active guard i grupy interwencyjne

Active guard to koncepcja ochrony obiektu polegająca na wprowadzeniu obchodów o różnych porach. Na pozór dobiera się losowe godziny, ale klucz ich obliczenia jest po prostu bardzo skomplikowany. Chodzi o to, aby w centrali firmy ochroniarskiej nawet bez dostępu do monitoringu udało się wykryć zagrożenie, jeśli obchód nie zostanie wykonany o właściwej porze. Wtedy na miejsce – jeśli nie uda się wyjaśnić rozbieżności – wysyłany jest patrol interwencyjny. Ta sama grupa reaguje na bardziej oczywiste naruszenia bezpieczeństwa na parkingu. W dobrych firmach ochroniarskich patrole interwencyjne mogą być uzbrojone i mają naprawdę szerokie uprawnienia, co pozwala skutecznie chronić mienie klientów parkingu. Warto zwrócić uwagę na to, jaka agencja ochrony opiekuje się danym parkingiem. Jeśli w grę wchodzi zapobieganie kradzieżom aut, to rencista na bramie naprawdę nie rozwiązuje żadnego problemu (choć jako obserwator monitoringu się sprawdza – to jednak stanowczo za mało).

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here