Sama stłuczka czy nawet spowodowane nią opóźnienie często nie budzą w kierowcach tak dużej irytacji, jak widmo dodatkowych wydatków. Awaria auta albo niegroźny wypadek, który pozornie wygląda na draśnięcie, potrafią „wyciągnąć” z portfela kilkaset złotych (albo i grube tysiące – zależnie od modelu auta). Jak uniknąć zbyt wysokich wydatków? Gdzie znaleźć najtańsze części samochodowe?

Nie zawsze musisz polegać jedynie na częściach dostarczanych przez mechanika. Jeżeli lubisz majsterkować na własną rękę, możesz sporo oszczędzić zarówno na produktach, jak i robociźnie. Dobrym pomysłem jest też dogadanie się z mechanikiem – sam możesz kupić części (mechanik z pewnością nie będzie zachwycony, ale business is business).

Hurtownie z najtańszymi częściami samochodowymi

Pierwszą myślą kierowców szukających najtańszych części samochodowych jest przeglądanie ofert sklepów. Wiele osób natomiast pomija hurtownie. Powód jest oczywisty – hurtownie w wielu przypadkach sprzedają towar wyłącznie firmom, ale nie jest to reguła bez wyjątków. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz hurtownię prowadzącą sprzedaż również dla klientów indywidualnych, w której ceny będą znacznie niższe niż w sklepach. Co więcej, przy większych zakupach hurtownie oferują atrakcyjne rabaty, nawet dla klientów indywidualnych.

Sklepy przy warsztatach sieciowych

Czasem opłaca się również – wbrew pozorom – kupować w sklepach działających przy warsztatach sieciowych. Nie jest to miejsce, w którym znajdziesz najtańsze części samochodowe, ale zdarza się, że pakiet „części + naprawa” objęty jest ciekawą zniżką. Innymi słowy: dajesz więcej za części, jednak płacisz mniej za naprawę, więc koniec końców możesz zaoszczędzić.

Niezależnie od tego, czy kupujesz w sklepie czy w hurtowni, w poszukiwaniu oszczędności prawdopodobnie najlepiej będzie sięgnąć po chińskie zamienniki markowych produktów. Jak to z chińską produkcją bywa, można trafić na produkty wysokiej jakości lub zupełne buble, a cena niekoniecznie świadczy o wartości. Przypominamy więc o ostrożności i o tym, by przed zakupem upewnić, że dany element objęty jest gwarancją.

Ubezpieczenie pokrywa koszty?

Jeżeli wypadek powstał nie z Twojej winy lub masz wykupione AC, przed dokonaniem napraw skontaktuj się z ubezpieczycielem, by poznać dokładne warunki polisy. Firmy ubezpieczeniowe nie bez powodu mają opinię „złodziei”, bo najczęściej dążą do tego, by pokryć odszkodowaniem jedynie najtańsze części samochodowe. Niejednokrotnie ich wyceny są tak zaniżone, że znalezienie podobnych cen na rynku graniczy z cudem. Plusem jest jednak to, że ubezpieczyciele współpracują z sieciami warsztatów i jeśli zdecydujesz się na naprawę w którymś z nich, możesz liczyć na pokrycie całości kosztów na podstawie rachunku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here