Większość osób kupuje samochody w komisie, za pomocą ogłoszeń internetowych lub (jeśli budżet na to pozwala) w salonie. Czasem jednak warto wybrać się również na auto licytacje, by „wyhaczyć” ciekawe oferty.

Zwykłego Kowalskiego najbardziej interesują auto licytacje otwarte dla publiczności, na których każdy może kupić samochód w atrakcyjnej cenie. Jak wygląda takie wydarzenie? Kolejne pojazdy są wystawiane na sprzedaż i prezentowane potencjalnym nabywcom. Zainteresowani mają dwie, trzy godziny, by przyjrzeć się danemu modelowi i przemyśleć decyzję oraz porozmawiać z właścicielem (jeżeli ten jest obecny na miejscu).

Czy takie auto licytacje są dobrym sposobem na zdobycie wymarzonego samochodu? Jeżeli nie masz ścisłych wymagań co do modelu i rodzaju wyposażenia, na aukcjach możesz trafić na bardzo dobre okazje. To czy zakup jest opłacalny zależy jednak także od przyczyn, z jakich pojazd został wystawiony na sprzedaż.

Auto licytacje bankowe i policyjne

Dobrą okazją do zakupów są przede wszystkim aukcje bankowe oraz policyjne i rządowe. Dlaczego właśnie takie auto licytacje są najkorzystniejsze? Ponieważ wystawiane na nich pojazdy są zwykle w dobrym stanie technicznym. W przypadku aukcji bankowych, bank stara się pozbyć zajętego majątku osoby, która nie spłaciła kredytu lub zbankrutowała. Użytkowany przez dłużnika pojazd prawdopodobnie będzie w dobrym stanie. Podobnie jak samochody zajmowane przez policję. Te ostatnie są zwykle sprzedawane po szczególnie niskich cenach – służby chcą jak najszybciej pozbyć się zalegających pojazdów, więc oddają je za bezcen. Minusem aukcji policyjnych i bankowych jest jednak brak kontaktu z właścicielem i niemożność dokładnego sprawdzenia stanu technicznego auta. Jest to więc klasyczne kupowanie „kota w worku”, jednak ceny są tak niskie, że zakup zwykle okazuje się opłacalny, nawet jeżeli nowy właściciel wykryje pewne usterki.

Otwarte aukcje konsygnacyjne

Inny rodzajem otwartej licytacji (zazwyczaj otwartej) są aukcje konsygnacyjne, które polegają na sprzedaży aut udostępnianych sprzedawcy przez właścicieli. Często sam właściciel jest obecny na miejscu, więc można z nim porozmawiać i dopytać o szczegóły interesującego modelu. Takie auto licytacje mogą być dobrą okazją do korzystnego zakupu, zalecamy jednak daleko idącą ostrożność. Właściciel w końcu chce pozbyć się auta, a powód, dla którego samochód znalazł się na aukcji zapewne nie jest przypadkowy. Niejednokrotnie na aukcje samochodowe trafiają pojazdy mające ukryte wady utrudniające sprzedaż w innych warunkach.

Auto licytacje ubezpieczycieli

Wśród popularnych auto licytacji, na które możesz trafić są też te organizowane przez ubezpieczycieli. Firmy ubezpieczeniowe decydują się na wystawienie pojazdu na sprzedaż, gdy szkoda była na tyle duża, że nie opłaca się finansować naprawy samochodu. Wówczas właściciel auta zgadza się na oddanie swoich czterech kółek firmie ubezpieczeniowej za umówioną kwotę, a ubezpieczyciel wystawia pojazd na aukcję.

Jeśli masz zamiar kupować auto prywatnie, takie auto licytacje niestety nie są dla Ciebie. Prawo kupowania pojazdów w ten sposób mają jedynie sprzedawcy aut i licencjonowane warsztaty. Większość samochodów na aukcjach ubezpieczycieli to pojazdy zdezelowane (niejednokrotnie opisane jako „junk” – nie mogą być wówczas ponownie rejestrowane).

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here