Jeśli uważasz, że radio samochodowe to zbędny gadżet rozpraszający uwagę kierowcy, ten wpis z pewnością Cię nie zainteresuje. Jednak jeśli muzyka towarzyszy Ci nawet podczas kilkuminutowej przejażdżki i oczekujesz od radia maksymalnej użyteczności, nasze rady pomogą Ci w wyborze idealnego sprzętu. Wysoka jakość akustyczna to nie jedyny warunek, jaki powinny spełniać najlepsze radia samochodowe. Jakie dodatkowe funkcje pomogą Ci podczas jazdy? O co zapytać sprzedawcę przed zakupem nowego radioodtwarzacza?

Jakie cechy ma dobre radio samochodowe?

Nie odkryjemy Ameryki jeśli napiszemy, że przy wyborze radia należy kierować się przede wszystkim czystością i mocą dźwięku. Niskobudżetowy sprzęt doprowadzi Cię do szewskiej pasji, jeśli zamiast wokalisty czy spikera radiowego usłyszysz trzaski, buczenie i piski. Dobre radio samochodowe musi być przystosowane do trudności panujących podczas jazdy (zwłaszcza pokonywania wertepów i dziur w drodze) oraz warunków akustycznych wewnątrz auta.

Radio powinno być też kompatybilne z głośnikami – to już pole popisu dla Ciebie, aby dobrze dobrać różne elementy car audio. Podpowiadamy jednak, że różnice w mocy można wyrównać za pomocą wzmacniacza, dlatego moc radioodtwarzacza nie jest aż tak istotna.

Poza dobrym dźwiękiem, najlepsze radia samochodowe muszą gwarantować łatwe korzystanie podczas jazdy. Przełączanie kanałów, zmiana funkcji, regulacja głośności, czy choćby odczytanie RDS-u lub godziny – to wszystko powinno odbywać się intuicyjnie. Tymczasem niektórzy producenci zakładają, że za serowanie radiem będzie odpowiadał jedynie pasażer, a nie kierowca. Niewygodne przyciski, skomplikowana obsługa i nieczytelny ekran mogą dekoncentrować i tym samym wydatnie obniżać bezpieczeństwo podczas jazdy.

Najlepsze radia samochodowe – przydatne funkcje

Nie oszukujmy się, prawie każdy kierowca rozmawia przez telefon podczas prowadzenia samochodu, a niektórzy uskuteczniają wręcz kilkugodzinne telekonferencje. Jeśli i Ty masz skłonność do wykonywania obu czynności jednocześnie, polecamy Ci radio samochodowe z technologią Bluetooth, które umożliwia nawiązywanie i odbieranie połączeń bez zdejmowania rąk z kierownicy.

W jakie inne funkcje są wyposażone najlepsze radia samochodowe? Oto kilka praktycznych cech:

 • odtwarzanie plików mp3
 • możliwość sparowania z kilkoma urządzeniami mobilnymi (iPod, smartfon, tablet)
 • sterowanie głosem
 • wielofunkcyjny equalizer
 • gniazdo na wzmacniacz/subwoofer
 • port USB umożliwiający szybsze ładowanie telefonu
 • wyjmowany panel (ochrona przed kradzieżą)
 • system przeciwwstrząsowy
 • wzmocnienie basu
 • funkcja karaoke po podłączeniu mikrofonu
 • możliwość dopasowania koloru
 • pilot

Nie wspominamy o takich standardach jak RDS czy odtwarzanie płyt CD. Natomiast jeśli nie masz zamiaru oszczędzać na sprzęcie car audio, zwróć uwagę na multimedia radia samochodowe zdolne do odtwarzania zdjęć i filmów. Z kolei jeśli często jeździsz w nieznane trasy, pomyśl nad radiem z nawigacją GPS.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here