Marzy Ci się auto o luksusowym lub sportowym charakterze? Najprostszym sposobem na osiągnięcie efektu „wow” jest zamontowanie aluminiowych felg. W odróżnieniu od stalowych przyciągają wzrok ciekawym wzornictwem i błyszczącą powierzchnią. Niestety, dobór felg do auta to często walka pomiędzy rozsądkiem a pragnieniem – wystarczy Ci pieniędzy jedynie na stalowe, a mimo to ciągle przeglądasz „alusy” w internetowych sklepach motoryzacyjnych. Ale czy aluminiowe cacko rzeczywiście jest warte Twoich oszczędności? Jak wybrać felgi do auta?

Jak kupować felgi?

Podczas zakupu ogumienia do auta sugerujesz się oznaczeniami widniejącymi z boku starych opon, ewentualnie zaglądasz do instrukcji samochodu. Nie inaczej jest w przypadku felg – parametry potrzebne do wyboru nowych znajdziesz na feldze i w instrukcji. Co oznaczają poszczególne wartości?

Dobór felg do auta zacznij od wyszukania rozstawu śrub montażowych. Przykładowo, jeśli osie Twojego samochodu umożliwiają zamontowanie felg na 5 śrubach po okręgu o średnicy 112 mm, wówczas potrzebujesz felg o rozstawie 5×112. Bardzo istotny jest również rozmiar felgi, wyrażony poprzez jej szerokość i średnicę. Przykładowo, rozmiar zapisany jako 7×12 oznacza felgę o szerokości 7 cali i średnicy 12 cali. Jak zatem widzisz, dopasowanie felg do auta nie jest trudne, musisz jedynie znać podstawowe parametry.

W dodatku w internetowych sklepach motoryzacyjnych możesz wybrać odpowiedni zestaw za pomocą prostego konfiguratora lub chatu z doradcą.

Felgi aluminiowe czy stalowe?

Dobór felg do auta nie kończy się na dopasowaniu rozmiaru. Musisz również podjąć decyzję, z jakiego materiału mają być wykonane – aluminium czy stali. Za wyborem tych ostatnich przemawia głównie cena, gdyż kosztują średnio 4 razy mniej niż szpanerskie „alusy”. Co za tym idzie, również ewentualna naprawa felgi będzie tańsza i mniej skomplikowana. Kolejną zaletą felg stalowych jest nieskomplikowany kształt, który ułatwia czyszczenie i usuwanie nagromadzonego pyłu. Wbrew pozorom, stalówki mogą być również lżejsze od najtańszych aluminiowych, które potrzebują większej ilości materiału do uzyskania odpowiednio wytrzymałej konstrukcji.

Natomiast jeśli przy doborze felg do auta kierujesz się względami estetycznymi, nie ma rady – musisz zainwestować w „alusy” o błyszczącej powierzchni i  pięknej ażurowej konstrukcji. Poza walorami wizualnymi, felgi aluminiowe mają kilka innych zalet m.in.:

  • stanowią mniejsze obciążenie dla pojazdu (droższe modele);
  • zapewniają lepsze chłodzenie hamulców;
  • są bardziej odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

W wersji ekonomicznej zapłacisz tyle, co za porządny komplet felg stalowych. Weź jednak pod uwagę, że tańsze felgi odlewane zawierają mniej samego aluminium, a więcej innych metali lekkich, np. miedzi i tytanu. Jeśli możesz sobie pozwolić na zakup felg z górnej półki, musisz szukać wśród modeli wykuwanych z litego bloku sprasowanego aluminium. Co ważne, nawet „najsłabsze” felgi aluminiowe są bardziej wytrzymałe od felg stalowych.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here