Przy poszukiwaniu nowego samochodu kolor lakieru to jedna z najważniejszych wytycznych kupującego, zaraz obok pojemności silnika i wyposażenia. Każdy kierowca marzy o agresywnie czerwonym lamborghini, mercedesie w majestatycznej czerni albo niepraktycznie białym land roverze. Jednak nawet jeśli jesteś posiadaczem najpiękniejszego samochodu w dzielnicy, prędzej czy później musisz odnowić jego „ubranko”. Na czym polega renowacja lakieru i czy warto podjąć się tego na własną rękę?

Czy regeneracja powłoki lakierniczej jest konieczna?

Karoserii szkodzi wiele czynników, z którymi Twoje auto ma do czynienia na co dzień. Podstawowym zagrożeniem dla lakieru są ptasie odchody, które pozostawiają widoczne wżery. Pamiętaj też, że Twoje auto nie lubi się opalać ani spędzać wakacji pod chmurką. Promienie słoneczne powodują blaknięcie koloru, dlatego renowacja lakieru przyda się zwłaszcza osobom, które nie przechowują auta w garażu. Trudno wyeliminować również tak prozaiczne zagrożenia jak żywica z drzew, zanieczyszczenia uliczne czy środki do mycia używane w myjniach samochodowych.  Oczywiście negatywny wpływ na stan powłoki mają również ekstremalne zjawiska atmosferyczne – gradobicie, silne mrozy czy kwaśne deszcze. Nie trzeba chyba dodawać, że regeneracja powłoki lakierniczej jest wskazana po niefortunnym parkowaniu, bliskim spotkaniu z innym autem czy złośliwym zarysowaniu przez osoby trzecie.

Renowacja lakieru w domu

O ile Twoje auto nie jest sugestywną ilustracją „nędzy i rozpaczy”, z drobnymi ryskami i świeżymi wżerami możesz sobie poradzić samodzielnie. Najpierw musisz porządnie umyć auto i zeskrobać „grubsze” zanieczyszczenia, w przeciwnym razie podczas polerowania możesz zarysować lakier. Następnie zabezpiecz plastikowe elementy nadwozia, które nie podlegają renowacji.

Renowacja lakieru polega na wypolerowaniu karoserii i ponownym zabezpieczeniu powłoki. W sklepach z kosmetykami motoryzacyjnymi znajdziesz specjalne glinki, za pomocą których usuniesz zastały brud, wżery, przebarwienia czy resztki żywicy. Zużytą warstwę lakieru bezbarwnego (który chroni kolor) usuniesz za pomocą pasty polerskiej i obrotowej polerki samochodowej. Po oczyszczeniu karoserii musisz nałożyć warstwę ochronną, czyli jakiś twardy wosk, np. naturalny Carnauba.

Profesjonalny auto-detailing

Renowacja lakieru przez specjalistów może kosztować 500-2500 zł netto, jednak przy samochodach klasy premium należy spodziewać się wielokrotnie wyższych cen. To spory wydatek, jednak samodzielna regeneracja powłoki w domu może przynieść niepożądany efekt w postaci zmatowień lakieru czy zarysowania karoserii. Profesjonalni lakiernicy w swojej pracy wykorzystują najlepsze kosmetyki  i nowoczesne metody przywracania „fabrycznego” wyglądu, w tym powłoki hybrydowe i folie ochronne. Wysoka cena usług wynika również z drobiazgowego przygotowania auta, gdyż profesjonalna odnowa lakieru wymaga wymontowania niektórych części. Na koniec auto zostaje zabezpieczone w taki sposób, aby karoseria „odpychała” zanieczyszczenia i na dłużej zachowała salonowy wygląd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here