Producenci zalecają wymianę wycieraczek co pół roku, jednak odradzamy sztywne trzymanie się tego terminu. Zdarza się, że nowe wycieraczki od samego początku słabo dolegają do szyby i rozmazują zanieczyszczenia. Tymczasem brudna przednia szyba nie tylko wygląda niechlujnie, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko wypadku podczas złych warunków atmosferycznych. Za zużyte pióra możesz otrzymać mandat, co jeszcze bardziej skłania do ich wymiany. No dobrze, ale po czym rozpoznać niesprawne wycieraczki do szyb? Czy koniecznie trzeba sięgać po drogie markowe produkty?

Kiedy warto założyć nowe wycieraczki?

Stan wycieraczek samochodowych nie musi być idealny, jednak istnieją pewne przesłanki sugerujące ich wymianę. Jakość kauczuku na piórach najlepiej sprawdzić podczas pracy, tj. przy padającym deszczu. Włącz wycieraczki i sprawdź dokładność zbierania wody. Jeśli wycieraczka nie pozostawia żadnych smug lub jest ich niewiele (max 3) i znajdują się w bocznej strefie szyby, nie musisz zakładać nowych piór. Wymiana wycieraczek jest wskazana w następujących przypadkach:

  • gdy w środkowej części szyby stale pojawia się co najmniej jedna smuga,
  • gdy w bocznych strefach pojawia się stale kilka smug (max 4-6),
  • gdy smugi tworzą się na całej płaszczyźnie szyby, ale nie po każdym przetarciu (max 12),
  • gdy regularnie pojawia się wiele równoległych smug.

Oczywiście wyżej wymienione sytuacje to jedynie wskazówka – wycieraczki do szyb wymieniaj zawsze wtedy, gdy masz utrudnione pole widzenia i pióra jedynie rozmazują wodę.

W jakich przypadkach musisz wymienić wycieraczki?

W pewnych przypadkach nowe pióra to konieczność, gdyż źle wytarta woda mocno zniekształca pole widzenia kierowcy. Ostatnim sygnałem do natychmiastowej wymiany wycieraczek jest głośne piszczenie podczas pocierania o szybę i tworzenie przy tym grubych pionowych smug. Wyeksploatowane gumki przeskakują i czasami pozostawiają wodę niemal na całej długości pióra. Wycieraczki do szyb domagają się niezwłocznej wymiany także wtedy, gdy nie wycierają wody jedynie na pewnym fragmencie w polu poruszania się pióra, a zwłaszcza w miejscu zamocowania gumek.

Co wpływa na żywotność wycieraczki do szyb?

U autoryzowanego dilera zestaw markowych wycieraczek samochodowych może kosztować nawet 300 zł, natomiast w sklepach internetowych znajdziesz dobrej jakości pióra już za 65-150 zł. Standardowe wycieraczki no-name to wydatek rzędu 15-20 zł za sztukę. Duża rozbieżność cenowa skłania do dylematów – zainwestować w droższy komplet na dłużej, czy kupić tańsze pióra i wymieniać je częściej?

Tymczasem cena czy marka wycieraczki do szyb nie ma decydującego wpływu na jej żywotność. Nawet jeśli wolisz wydać pieniądze na renomowany produkt, ale jeździsz dużo i nie obchodzisz się z wycieraczkami zbyt delikatnie (np. zeskrobujesz nimi zmarznięty śnieg), będziesz wymieniać pióra częściej niż co sześć miesięcy. Z kolei tanie zestawy mogą posłużyć Ci dłużej, jeśli dbasz o wycieraczki (np. nie włączasz ich na suchej szybie, czyścisz je), a przy wyborze modelu uwzględniłeś krzywiznę szyby.   

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here