Otrzymanie dokumentu prawa jazdy na własne nazwisko to niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych momentów w życiu młodego człowieka. Niestety, nie każdy nastolatek może sobie pozwolić na przywilej siedzenia po stronie kierowcy, nie zaś pasażera samochodu. Wysoka cena kursu na prawo jazdy nie sprzyja młodym ludziom, którzy jeszcze się uczą i nigdy nie podejmowali pracy zarobkowej. Nie każdego rodzica stać na sponsorowanie kosztownej nauki i nie każdy nastolatek może liczyć na hojnych dziadków. Dlatego zapobiegliwi oszczędzają kieszonkowe już od ostatnich klas podstawówki, inni zarabiają na prawo jazdy podczas wakacji. Sprawdźmy zatem, ile musisz odłożyć na ten cel i jakie czekają Cię koszty dodatkowe.

Kurs prawa jazdy – ceny w OSK

Egzaminy na prawo jazdy są coraz trudniejsze, a przepisy dotyczące początkujących kierowców regularnie ulęgają zaostrzeniu. W tej sytuacji podwyższanie ceny za kurs prawa jazdy to marketingowy strzał w stopę. Przeciwnie, ośrodki szkolenia kierowców muszą zachęcać klientów – jeśli nie wysoką zdawalnością i profesjonalną kadrą – to przynajmniej promocjami. Oczywiście ceny nadal są zróżnicowane w zależności od regionu i nasycenia lokalnego rynku, jednak utrzymują się na stabilnym poziomie.

Sprawdziliśmy zatem, ile kosztuje prawo jazdy w Warszawie, bo właśnie w stolicy można spodziewać się najwyższych cen. I tak:

  • prawo jazdy kat. B to wydatek 1300-1450 zł lub 1500-1550 zł z badaniami lekarskimi
  • ekspresowy kurs prawa jazdy kat. B – 2100-2650 zł
  • kurs na prawo jazdy kat. A – ok. 1300 zł
  • kurs na prawo jazdy kat. A + B – ok. 2700 zł
  • kurs na prawo jazdy kat. B + E – ok. 1300 zł
  • kurs na prawo jazdy kat. C – ok. 2300 zł
  • kurs na prawo jazdy kat. C + E – ok. 2100 zł
  • kurs na prawo jazdy kat. D – 3500-4500 zł

Cena zawiera wymaganą ilość godzin teorii (1 lekcja = 45 minut), szkolenie z zakresu pierwszej pomocy oraz naukę jazdy praktycznej (plac manewrowy + miasto).

Od czego zależy cena kursu na prawo jazdy?

To, ile zapłacisz za naukę jazdy, zależy nie tylko od Twojego miejsca zamieszkania, kategorii czy konkurencji na rynku. Ośrodki proponują różne stawki w zależności od marki samochodu, np. za przyjemność prowadzenia auta Hyundai i20 możesz zapłacić nawet o 500-600 zł więcej niż za naukę jazdy na samochodzie Skoda Fabia.

Cena kursu na prawo jazdy różni się w zależności od metody szkolenia. Kursy standardowe, weekendowe i eksternistyczne (bez teorii) z reguły kosztują tyle samo, ale już za kurs zdalny na platformie e-learningowej trzeba zapłacić o 50 zł więcej, a za naukę w trybie ekspresowym nawet ponad 2500 zł (kat. B).

Ponadto kursant musi dopłacić 150 zł, jeśli chce wykonać badania lekarskie za pośrednictwem ośrodka szkoleniowego. Trzeba również liczyć się z tym, że obowiązkowe 30 godzin jazdy (w przypadku kat. B) może nie wystarczyć do zdania egzaminu państwowego. W tej sytuacji możesz dokupić jazdy doszkalające w cenie ok. 60-70 za godzinę. Zdarza się też, że niektóre ośrodki wymagają dodatkowej opłaty za materiały dydaktyczne i dostęp do testów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here