Dwie dekady temu na ładne felgi aluminiowe mogli sobie pozwolić jedynie właściciele najbardziej luksusowych aut. Aktualnie piękne felgi wykonywane metodą slowformingu dostępne są również dla kierowców o mniej zasobnych portfelach. Cena produktu zmalała, ale nie jego estetyka. „Alusy” prezentują się świetnie i wciąż są uważane za modne i efektowne rozwiązanie. Również chcesz je mieć w swoim aucie? W takim razie zobacz co należy wciąć pod uwagę podczas podejowania zakupowych decyzji.

Duże felgi i podatność na odkształcenia

Niezależnie od modelu auta, bardzo interesującym rozwiązaniem są ładne felgi aluminiowe o dużej średnicy w komplecie z oponami o niskim profilu. Auto na takich kołach wygląda niezwykle stylowo i nowocześnie. Niestety w tym przypadku zalety estetyczne nie idą w parze z plusami praktycznymi. Duże felgi przy oponach niskoprofilowych mogą się szybko odkształcać. Wszystko z powodu wibracji przenoszonych na felgę przez słabo tłumiącą drgania oponę. Cienkie opony mogą też wpłynąć negatywnie na pracę zawieszenia. To oznacza wyższe zużycie tego elementu oraz mniejszą wygodę kierowcy i pasażerów w trakcie podróży.

Jeśli jednak auto ma pełnić przede wszystkim rolę reprezentacyjną, to ładne felgi o dużej średnicy i opony niskoprofilowe będą strzałem w dziesiątkę.

Wzory i barwa felg

Obok wielkości, na estetykę auta wpływają także wzory i kolory felg. W przypadku modeli aluminiowych każdy właściciel auta ma spore pole do popisu. Na jakie ładne alufelgi warto postawić?

Szczególnie dużym powodzeniem cieszą wzory pięcio- i sześcioramienne, szprychowe oraz mesh. Ciekawym rozwiązaniem są także felgi wklęsłe.

Jeżeli szukasz połączenia praktyczności i ładnego wyglądu, najlepszych wyborem będą dwie pierwsze opcje. Łatwo doprowadzisz je do czystości nawet w sezonie zimowym, a jednocześnie uzyskasz nowoczesny design.

A co z kolorem? Ładne felgi to najczęściej modele srebrne oraz czarne – to najmodniejsze barwy. Jeśli jednak masz nietypowy pomysł na auto, możesz przebierać dziś we wszystkich kolorach tęczy.

Ładne felgi a pora roku

Dobór felg należy uzależnić także od pory roku. Dlaczego to ważne? Otóż jesienią i zimą warunki atmosferyczne zdecydowanie nie sprzyjają utrzymaniu felg w dobrej kondycji. Ładne felgi szybko stracą blask, jeżeli pokryją się korozją lub grubą warstwą brudu. Z tego powodu, na zimne miesiące najlepiej założyć felgi o prostych wzorach – łatwiej je wyczyścisz i auto będzie się ciekawiej prezentować.

Nie musisz natomiast zmieniać felg aluminiowych na stalowe. Zimą jedne i drugie są narażone na korozje w równym stopniu, choć niektórzy kierowcy powtarzają mit, że aluminium nie nadaje się na ten okres. To prawda, że lakier może ulegać utlenianiu, jednak felgi stalowe są równie podatne na ten rodzaj uszkodzenia. W obu wypadkach decydujące znaczenie ma warstwa lakieru ochronnego. Jeżeli zostanie ona przerwana, felga jest narażona na korozję. Jedynie ładne felgi polerowane lepiej odłożyć sobie na lato, gdyż faktycznie nie najlepiej znoszą one warunki zimowe.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here