Oznakowania poziome, tak jak reszta znaków drogowych, z którymi mamy do czynienia, przeznaczone są głównie do poprawy bezpieczeństwa użytkownika. Tak więc, kiedy jakikolwiek projekt dojdzie do etapu, w którym trzeba będzie położyć nowe znaki, warto zastanowić się jak prawidłowo wykonać oznakowanie poziome.
Jak prawidłowo wykonać oznakowanie poziome?
Oznakowanie poziome, inaczej znaki poziome, są z nami na co dzień w ruchu drogowym. Łatwo więc wziąć je za pewnik, ale w dalszym ciągu, oznaczenia poziome warte są wyróżnienia. Warto zaznaczyć, że namalowane linie bądź znaki nie mogą być przypadkowe. Jeśli mają one brać udział w ruchu drogowym, muszą spełniać normy określone w przepisach. Właśnie dlatego pozornie proste malowanie oznaczeń poziomych powinno być wykonywane przez fachowców.
Znaki te odpowiedzialne są również za bezpieczeństwo użytkowników ruchu, więc warto, aby były one wykonane, jak należy. Do położenia odpowiednich wzorów, konieczne będą specjalistyczne maszyny, a jeśli nimi nie dysponujesz, oznakowanie poziome możesz zlecić firmom, np. Unistop.pl. Bez odpowiednich narzędzi oznakowanie poziome może nie spełniać rygorystycznych norm, określonych przez ustawodawcę.
Jakie są rodzaje oznakowania poziomego?
Kolejną pozornie blachą sprawą są rodzaje oznakowania poziomego. Zróżnicowanie to będzie istotnie w przypadku, na przykład oznakowania drogowego parkingów oraz oznakowania poziomego dróg, które będą uczestniczyły w ruchu drogowym.
Przykładowym, przy remoncie drogi, warto rozważyć wykorzystanie żółtych pasów, z wykorzystaniem farby tymczasowej. Takie oznaczenia poziome będą nadrzędne wobec zwykłych, białych, pasów, a łatwiejsza do starcia farba nie pozostawi śladu po skończeniu remontu. Z drugiej strony, przy oddawaniu do użytku nowego parkingu, warto rozważyć położenie białych pasów o 4 odpowiedniej grubości i poziomie odblaskowości.
Idąc dalej, planując oznakowanie poziome hal produkcyjnych lub oznakowanie w magazynie, warto zastosować farbę, która będzie trwała, a przy tym swoją grubością nie będzie przeszkadzała w użytkowaniu.
Jakie normy musi spełniać oznakowanie poziome?
Oznakowanie poziome dróg czy parkingów to kwestia, która podlega dużo większej kontroli, niż można by przypuszczać. Pierwszym kryterium jest kształt oznaczeń poziomych, który musi odpowiadać wytycznym. Ma to mniejsze znaczenie w sferach wyłączonych z ruchu drogowego, ale miejsca takie jak na przykład parkingi miejskie muszą być opatrzone jednolitymi znakami.
Kolejnym aspektem jest tutaj jakość samej farby. Musi być ona przystosowana do każdego rodzaju warunków atmosferycznych, a ponadto musi być ona dobrze widoczna. Na szczęście wykwalifikowane firmy dbają o to, aby używana przez nie farba spełniała wymagane normy jeśli chodzi o ścieralność czy poziom odblaskowości używanej farby.
Tak więc, zastanawiając się jak prawidłowo wykonać oznakowanie poziome, najlepiej skierować się do firmy w tym wykwalifikowanej. Tym sposobem będziemy mogli przekazać brzemię wymogów prawnych oraz jakościowych osobom, które doskonale się na tym znają.