Zakup auta to bardzo ekscytujący moment, zwłaszcza, gdy masz zamiar nabyć swój pierwszy pojazd. Kupno może być także stresujące, ponieważ wymaga podjęcia w krótkim czasie wielu kosztownych decyzji, zwłaszcza, gdy szukasz pojazdu na rynku wtórnym. W takim natłoku emocji łatwo o popełnienie błędów. Jak ich uniknąć? Jak kupić samochód, by być zadowolonym z zakupu nie tylko w pierwszych godzinach po transakcji?
Dobre rozplanowanie budżetu
Na początek zastanówmy się nad finansową stroną przedsięwzięcia. Emocje nie są dobrym doradcą w kwestii budżetu, dlatego polecamy, byś jeszcze przed rozpoczęciem właściwych poszukiwań określił jasno jak dużą kwotę możesz wydać. Ustal nieprzekraczalną granicę i staraj się jej trzymać. Rynek wtórny jest bogaty, więc na pewno znajdziesz dla siebie kilka ciekawych egzemplarzy.
Gdy kupujesz samochód używany musisz wziąć pod uwagę także tzw. pakiet startowy, czyli wydatki na podstawowe naprawy. Jeśli auto liczy sobie więcej niż pięć lat, przygotuj się na wydanie co najmniej 1000 zł na doprowadzenie pojazdu do dobrego stanu technicznego.
Radzimy też nie brać ze sobą gotówki na pierwsze spotkanie ze sprzedawcą. Daj sobie czas do namysłu i umów się na kontakt następnego dnia. Brak pieniędzy pod ręką nie pozwoli Ci na podjęcie pochopnej decyzji.
Jakie dokumenty sprawdzić?
Bardzo ważnym elementem kupowania samochodu używanego jest skontrolowanie formalnej strony potencjalnego nabytku. Najlepiej zrobić to w pierwszej kolejności, jeszcze przed sprawdzaniem stanu technicznego pojazdu. Niektóre wady prawne są bardzo trudne do obejścia i mogą dyskwalifikować zakup.
Powinieneś ustalić, czy samochód ma kartę pojazdu, ważną policę OC, dokument potwierdzający zakup pojazdu przez aktualnego właściciela (czyli faktura lub umowa sprzedaży w przypadku kolejnego właściciela). Zajrzeć należy także do dowodu rejestracyjnego i sprawdzić czy właściciel faktycznie jest osobą, za którą się podaje. Koniecznością jest także porównanie numeru VIN w dokumentach i na nadwoziu. VIN wszędzie musi być taki sam.
Jak kupić samochód, gdy brakuje niektórych dokumentów? Najlepiej nie kupować w ogóle! Taka transakcja jest ryzykowna. Podejrzenia powinna wzbudzić także polisa OC, która została wykupiona jedynie na miesiąc (mowa o okresie obowiązywania, a nie momencie zakończenia ubezpieczenia rocznego).
Kupuj od prywatnych sprzedawców
Lepiej kupić samochód w komisie czy od prywatnego sprzedawcy? Druga opcja to zwykle najlepsze okazje. Łatwiej tu trafić na pojazdy w dobrej cenie, a jednocześnie w przyzwoitym stanie technicznym. Ogłoszenia znajdziesz na portalach motoryzacyjnych i na stronach z ogłoszeniami.
Skąd masz mieć pewność, że dana oferta podchodzi od osoby prywatnej? Jeżeli dany portal daje taką możliwość, sprawdź czy dostępne są inne ogłoszenia sprzedającego – komis będzie miał wystawionych wiele aut. Dobrym pomysłem jest też wpisanie numeru telefonu w Google oraz przedzwonienie i zapytanie o ofertę oraz charakter sprzedaży. Wiele może też powiedzieć tło na zdjęciach.