Przy odrobienie szczęścia i znajomości zagranicznego rynku motoryzacyjnego, możesz upolować zaszanowane i doposażone auto za znacznie niższą sumę, niż wydałbyś za podobny model w Polsce. Póki co tendencja od lat nie ulega zmianie – Polscy kierowcy chcą jeździć przede wszystkim samochodami sprowadzanymi z Niemiec, Francji, Włoch i Holandii. Po zmianach w przepisach wprowadzonych w sierpniu 2015 przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju coraz większą popularnością cieszą się również „angliki”. Wymóg przełożenia kierownicy z prawej na lewą stronę przestał obowiązywać, a co za tym idzie, zakup auta z Anglii jest znacznie bardziej opłacalny niż do 2015 roku. Jednak każdy pojazd sprowadzany z zagranicy podlega obowiązkowej opłacie celno-skarbowym, w przeciwnym razie nie zarejestrujesz go w Polsce. Ile wynosi akcyza od samochodu i jak należy ją zapłacić?
Od czego zależy wysokość akcyzy od samochodu?
W 2017 roku Ministerstwo Finansów przeraziło Polaków awangardowym pomysłem wprowadzenia nowych zasad naliczania podatku akcyzowego. Otóż projekt zakładał podzielenie pojazdów sprowadzanych na 8 grup w zależności od pojemności skokowej silnika oraz 4 grupy wiekowe. W rezultacie podatek akcyzowy od samochodu byłby szczególnie bolesny dla osób, które mogą sobie pozwolić jedynie na starsze auto. Dochodziłoby do kuriozalnych sytuacji, w których podatek byłby nawet 10 razy droższy od wartości pojazdu.
Rząd uzasadniał swój pomysł chęcią ograniczenia napływu starych i zatruwających środowisko aut, które przekraczają dopuszczalne normy emisji spalin. Pomimo tego „szczytnego celu” projekt spalił na panewce i akcyza od samochodu nadal naliczana jest na starych zasadach, tj. zależy od pojemności silnika i wartości pojazdu. Obowiązują dwie stawki podatku:
- dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3 akcyza wynosi 3,1% wartości pojazdu
- dla samochodów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 akcyza wynosi 18,6% wartości pojazdu
Jak można wywnioskować z powyższego, najbardziej opłaca się sprowadzać samochody o „skromnych” silnikach, nieprzekraczających 2 l objętości skokowej cylindra. Stawka podatku akcyzowego dla takich pojazdów jest aż 6-krotnie niższa niż dla aut z większymi silnikami.
Akcyza od samochodu – jak zapłacić?
Od października 2017 roku osoby sprowadzające auto z zagranicy muszą wypełnić formularz AKC-U/S, który zastąpił obowiązujący do tej pory AKC-U. Deklarację podatkową należy złożyć w urzędzie skarbowym (zamiast w urzędzie celnym jak dotychczas). Możesz to zrobić na papierowym wydruku osobiście w siedzibie urzędu lub elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Termin składania deklaracji upływa 14 dnia od dnia sprowadzenia auta do kraju (nie później niż w dniu rejestracji), natomiast w ciągu 30 dni należy zapłacić podatek. Organem pobierającym należności z tytułu akcyzy od samochodu jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.