Na kurs prawa jazdy możesz zapisać się już na trzy miesiące przed ukończeniem 18. roku życia. Nic dziwnego zatem, że zdobycie upragnionego dokumentu traktuje się jak jeden z najważniejszych kroków w dorosłość. Prawo jazdy daje wolność – wszak nie musisz już prosić rodziców o podwiezienie do kumpla, a Twoja dziewczyna nie będzie narzekać, że musicie jechać tramwajem na randkę.

Niestety, cena kursu na prawo jazdy kat. B bywa zaporowa dla nastolatków. Nawet jeśli uda Ci się znaleźć sensowną szkołę z dobrymi opiniami i rozsądnym cennikiem, musisz jeszcze doliczyć koszty badań oraz państwowych egzaminów. Wypada również zarezerwować środki na egzaminy poprawkowe i wyrobienie dokumetu. Przy najbardziej optymistycznym założeniu łączny koszt prawa jazdy zamknie się w kwocie 1200 zł.

Cena kursu na prawo jazdy kat. B – cennik bez zmian

Rządzący co roku zaskakują kandydatów na kierowców nowymi zmianami w przepisach na prawo jazdy. Delikatne mówiąc, takie pomysły jak: limity prędkości, obowiązkowe kursy doszkalające, jazda z „zielonym listkiem” czy 2 lata okresu próbnego, bynajmniej nie zachęcają do wzięcia udziału w kursie na prawo jazdy.

W dodatku postępujący niż demograficzny sprawia, że zwyczajnie nie ma kogo uczyć. Niewielkie szkoły jazdy zamykają działalność na cztery spusty, te większe ledwo wiążą koniec z końcem, a renomowane – walczą o klienta za pomocą promocji i wysokich statystyk zdawalności. W efekcie przeciętna cena kursu na prawo jazdy kat. B nie uległa zmianie (czyt. podwyższeniu), a cenniki wreszcie się ustabilizowały.

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy zdobycie uprawnień było łatwiejsze niż teraz, szkoły jazdy powstawały jak grzyby po deszczu i raczej nie wykazywały troski o portfel klienta. Dziś podwyżki cen można spodziewać się prędzej ze strony WORD-ów niż prywatnych ośrodków szkoleniowych.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Wprawdzie zmiany w przepisach wymusiły stabilizację cenników, jednak każdy ośrodek kieruje się własną polityką szkoleniową. W małych miastach cena kursu na prawo jazdy kat. B wynosi średnio 800 zł, jednak kandydat powinien bacznie przyjrzeć się statystykom zdawalności. Jednak początkowe oszczędności mogą okazać się bardzo kosztowne. Kolejne egzaminy poprawkowe i jazdy doszkalające sprawią, że ostateczny koszt prawa jazdy znacznie przewyższy ceny w droższych ośrodkach. Nieprofesjonalne szkoły jazdy nie przykładają wagi do efektywności szkolenia, bazując na klientach, którzy czują się niepewnie za kierownicą i wolą dokupić dodatkowe godziny przez podejściem do egzaminu.

W renomowanych ośrodkach cena kursu na prawo jazdy kat. B waha się od 1500-2000 zł. Dobre wyniki zdawalności stanowią „usprawiedliwienie” dla wyższych cen. Droższe szkoły zatrudniają instruktorów z doświadczeniem, którzy wiedzą jak skutecznie przekazać wiedzę początkującym kierowcom. Dbają również o to, by egzamin wewnętrzny dokładnie odzwierciedlał ten egzamin państwowy – tym samym będzie trudniejszy niż w tańszych ośrodkach, ale znacznie zmniejszy ryzyko egzaminu poprawkowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here