Dla jednych czyszczenie samochodu to przykra konieczność, którą odkładają w czasie jak długo się da. Inni uczynili z tej czynności kilkugodzinny rytuał odprawiany w każdej wolnej chwili. Przesada w żadną stronę nie jest wskazana, dlatego najlepiej regularnie urządzać szybkie porządki, a od czasu do czasu zrobić w aucie „generalne sprzątanie”. Jeśli sam nie masz czasu zadbać o swoje czterokołowe cacko, możesz zdecydować się na profesjonalne czyszczenie samochodów. Sprawdź, ile to kosztuje i czy warto samemu sprzątać auto.

Samodzielne czyszczenie samochodu – czy to się opłaca?

Z pieczołowitością godną perfekcyjnej pani domu usuwasz każdy okruszek z tapicerki, niezwłocznie zmywasz mikroplamki z kokpitu i codziennie odkurzasz dywaniki? W takim razie masz bardzo duże wymagania względem swojego wozu i pewnie poświęcasz mnóstwo czasu na doprowadzenie go do porządku. Jednak Twoja samodzielność może Cię drogo kosztować. Sprawdźmy, ile wydasz na podstawowe kosmetyki do czyszczenia auta:

  • szampon samochodowy – 30 zł za 1 l
  • preparat do czyszczenia plastików – 14 zł za 750 ml
  • pianka do czyszczenia tapicerki – 20 zł za 400 ml
  • odplamiacz do tkanin – 10 zł za 200 ml
  • ewentualnie odżywka do mycia i pielęgnacji skóry – 50 zł
  • płyn do szyb – 10 za 750 ml
  • wosk do lakieru – 50 zł za 470 ml

Podstawowy zestaw kosmetyków do czyszczenia samochodu kosztuje 130-180 zł. Jak widzisz, na liście brakuje innych akcesoriów, np. odkurzacza, szczotek, ściereczek, gąbek, preparatów do usuwania trudnych plam i owadów, zapachów i odświeżaczy, preparatów do mycia felg czy specjalistycznych środków do regeneracji lakieru czy usuwania rys.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że koszty zakupu sprzętu czy kosmetyków ponosisz raz na długi czas – tymczasem u profesjonalisty musisz zapłacić co najmniej 100 zł (pakiet mini za małe auto). Kosmetyki zwrócą się już po 1-2 użyciach, a potem… sprzątasz auto za darmo!

PS: Niestety, jednorazowe czyszczenie samochodów na własnej działce może kosztować nawet… 500 zł! Właśnie tyle grozi mandatu za mycie auta w miejscu do tego nieprzystosowanym, czyli tam gdzie nie ma odpływu do kanalizacji miejskiej.

Ile kosztuje czyszczenie samochodów u profesjonalistów?

Korzystanie z usług profesjonalnych firm sprzątających jest znacznie korzystniejsze niż samodzielne czyszczenie samochodu – nie tracisz czasu, nie musisz kupować żadnych kosmetyków, nie ryzykujesz mandatem, możesz liczyć na lepsze efekty. Firmy stosują specjalistyczną chemię motoryzacyjną i wiedzą, jak dobrać właściwe środki do rodzaju zabrudzenia. Dysponują również profesjonalnymi szczotkami i odkurzaczami, które dotrą do trudno dostępnych miejsc i poradzą sobie nawet z psią sierścią.

Jedynym minusem jest wysoka cena usług. Profesjonalne czyszczenie samochodów w dobrym serwisie kosztuje średnio: 120-160 za standardowy pakiet, 220-260 za kompleksowe pranie, 250-290 zł za kompleksowe pranie i woskowanie. Za podstawowe usługi tj. mycie auta z zewnątrz, odkurzanie wnętrza, mycie szyb i czyszczenie kokpitu zapłacisz 60-100 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here