Piękne felgi aluminiowe nie są już dziś zarezerwowane wyłącznie dla najdroższych modeli aut. Ceny są aktualnie na tyle zróżnicowane, że każdy właściciel samochodu może znaleźć ciekawy model dla siebie. Ale jak powinien wyglądać prawidłowy dobór felg? Na co zwracać uwagę podczas podejmowania zakupowej decyzji?

Najważniejsze parametry felg

Aby właściwie dobrać felgi, powinieneś zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, takie jak:

  • rozmiar
  • rozstaw śrub
  • osadzenie felgi (ET lub IS)
  • średnica otworu centralnego

Jak odczytywać poszczególne liczby? Jeżeli felga ma rozmiar 6,5 x 15 to oznacza to, że jej średnica wynosi 15” a szerokość 6,5”. Natomiast rozstawy śrub są oznaczane np. tak: 5 x 110. Pierwsza cyfra określa liczbę śrub mocujących felgę. Druga to średnica okręgu, na którego obwodzie znajdują się otwory na śruby. Nie należy mylić tej wielkości ze średnicą otworu centralnego felgi, podawanego w milimetrach i oznaczanego Ø, która z kolei jest przydatna, gdy zachodzi konieczność dopasowania felgi do auta za pomocą pierścieni centrujących.

Z kolei parametr ET, czyli osadzenie felgi poinformuje Cię o tym, jak duża (w milimetrach) jest odległość pomiędzy powierzchnią montażu a geometrycznym środkiem felgi.

Każdy, kto stara się o właściwy dobór felg do swojego auta powinien znać powyższe parametry, by wiedzieć co kupuje. Nie musisz się jednak martwić, jeżeli nie wiesz, jak dopasować felgę do samochodu. Wielu sprzedawców, zwłaszcza tych działających w internecie, udostępnia na swoich stronach proste programy umożliwiające dobranie felg do auta nawet laikom.

Korzystanie z takiego narzędzia jest bardzo proste. Wystarczy wybrać model samochodu, a strona wyświetli wszystkie pasujące felgi. Polecamy też korzystania ze wsparcia serwisu, w którym masz zamiar kupować felgi – zwłaszcza, jeżeli pracownicy mogą się pochwalić odpowiednimi certyfikatami. Ponadto serwisy korzystają ze specjalistycznych konfiguratorów udostępnianych przez producentów, co gwarantuje właściwe dopasowanie do obręczy. W takim układzie Tobie pozostaje jedynie skupienie się na cenie i względach estetycznych.

Jakie felgi wybrać? Wzory i kolory

W przypadku dobierania felg stalowych esteci niestety nie mają dużego pola do popisu, dlatego każdy, kto szuka efektownym rozwiązań sięga po „alusy”. Do najpopularniejszych wzorów aluminiowych należą felgi pięcio- oraz sześcioramienne, doskonale pasujące do większości modeli aut. Możesz dodatkowo postawić na ciekawą barwę, by podkreślić sportowy charakter samochodu albo stworzyć ciekawą kompozycję z kolorem nadwozia. Niemniej, felgi w tych wzorach są też chętnie wybierane ze względów praktycznych, gdyż dają się łatwo utrzymać w czystości. Docenisz to zwłaszcza jesienią i zimą.

Jeśli jednak łatwość czyszczenia ma dla Ciebie znaczenie drugorzędne, możesz dobrać felgi typu mesh lub szprychowe. Oba rozwiązania prezentują się bardzo oryginalnie i natychmiast przyciągają wzrok – zarówno na postoju, jak i podczas jazdy.

Zastanów się także nad wyborem odpowiedniego koloru. Najpowszechniejsze są eleganckie felgi srebrne, ale kierowcy szukający sportowych wrażeń często stawiają na czerń lub grafit. Ciekawie prezentują się też rzadko spotykane barwy: czerwony, zielony lub niebieski.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here