Chcesz zostać kierowcą dużych pojazdów ciężarowych i zastanawiasz się jak zrobić prawo jazdy na tira? Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, które ułatwią Ci podjęcie pierwszych kroków na drodze zawodowego kierowcy.

Jakie prawo jazdy na tira?

Jeśli chcesz zostać zawodowym kierowcą pojazdów ciężarowych, powinieneś wyrobić odpowiednie uprawnienia. Która kategoria prawa jazdy będzie właściwa? Wszystko zależy od tego, jakie dokładnie pojazdy chcesz prowadzić. Prawo jazdy na tira to zazwyczaj kategoria C+E – taki układ daje największe możliwości i jest najczęściej wybierany przez przyszłych „królów dróg”.

Do wyboru są następujące opcje:

  • Kategoria C1 – umożliwia prowadzenie lekkich pojazdów ciężarowych z lekką przyczepą (3,5 t – 7,5 t)
  • Kategoria C – umożliwia prowadzenie samochodów o masie przekraczającej 3,5 t z lekką przyczepą.

Zrobienie prawa jazda C+E pozwoli Ci natomiast na kierowanie pojazdem z ciężką przyczepą, co jeszcze szczególnie pożądane w przypadku kierowców tirów.

Aby możliwe było przystąpienie do kursu prawa jazdy kategorii C, kierowca musi już posiadać prawo jazdy kategorii B – czyli „normalne” prawko na pojazdy osobowe. Z kolei do kursu na prawo jazdy na tira C+E możesz przystąpić po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kategorii C lub też możesz wyrabiać oba prawa jazdy w tym samym czasie. Warunkiem jednoczesnego wyrabiania prawa jazdy C oraz C+E jest uzyskanie profilu kursanta (PKK) w Wydziale Komunikacji na obie te kategorie. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ wyrobienie prawka C+E zajmuje wówczas mniej czasu i pochłania mniejsze środki. Kursant może zmniejszyć ilość zajęć dla kategorii C do 20 godzin.

Kto może zrobić prawo jazdy na tira?

Aby zrobić prawo jazdy na tira musisz też spełnić inne wymagania, w tym przede wszystkim te dotyczące wieku. Otóż kierowcą pojazdu ciężarowego może zostać w Polsce osoba, która ukończyła 21 lat. Dotyczy to zarówno kategorii C1, jak i C oraz C1/C + E. Jeśli jednak spieszy Ci się do zawodowej kariery w fotelu kierowcy, możliwe jest też przyspieszenie tego procesu. Jak zrobić prawo jazdy na tira w wieku 18 lat? Jest to możliwe, gdy uzyskasz Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej po przejściu kwalifikacji wstępnej (280 h). Wówczas możesz uzyskać prawo jazdy kategorii C od razu po wejściu w pełnoletniość.

Ponadto przypominamy, że ze zgłoszeniem się na kurs nie trzeba czekać do samych urodzin. Naukę można rozpocząć już na 3 miesiące przed ukończeniem wieku przewidzianego przez prawo.

Do wymienionych wyżej uprawnień dodać trzeba także wspomniane wcześniej Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Obok prawa jazdy na tira jest ono niezbędne do tego, by zostać zawodowym kierowcą. Uzyskuje się je po przejściu państwowego egzaminu. Świadectwo to traci ważność po 5 latach i wymaga odnowienia poprzez udział w kursie (nie trzeba ponownie zdawać egzaminu).

Poza wiekiem i uprawnieniami, kandydat na kierowcę tira musi też mieć odpowiednie orzeczenia lekarskie i psychologiczne o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu (one również wymagają odnawiania co 5 lat). Warto pamiętać, że nie chodzi tu tylko o „załatwienie papierka” od lekarza. Kierowanie pojazdami ciężarowymi to trudna i stresująca praca, która wymaga dużej odporności psychicznej i zdolności do skupienia przez wiele godzin. Przed przystąpieniem do kursu dobrze się zastanów, czy faktycznie chcesz wykonywać takie zajęcie i czy masz do niego odpowiednie predyspozycje!

[Głosów:37    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here