Większość osób spokojnie obejdzie się bez przyczepki samochodowej. Do przewiezienia mebli i sprzętu AGD do nowego mieszkania można skorzystać  firmy przeprowadzkowej. Na jednorazowy transport materiałów budowlanych lub wykończeniowych można wynająć przyczepkę w cenie 30-60 zł za dobę. Jednak kiedy świadczysz usługi (np. remontowe), prowadzisz działalność handlową lub rolniczą, masz własnego konia lub motocykl, albo po prostu nie chcesz płacić za horrendalnie drogi transport ze sklepu, wówczas przyda Ci się własna przyczepa. Za lekkie o ładowności do 750 kg zapłacisz 1600-3200 zł. Jednak żeby korzystać z tego udogodnienia zgodnie z prawem, musisz wiedzieć, jak zarejestrować przyczepkę samochodową. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

O czym pamiętać przed rejestracją przyczepki?

Jazda z przyczepką wymaga oczywiście samochodu wyposażonego w hak holowniczy. Jeśli takowego nie masz, możesz zamontować hak samodzielnie, w autoryzowanym serwisie lub u wyspecjalizowanego montażysty. Po zainstalowaniu haka samochód musi przejść badanie techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów. Z zaświadczeniem o dokonaniu przeglądu udaj się do Wydziału Transportu i Komunikacji, gdzie otrzymasz stosowną adnotację w dowodzie rejestracyjnym auta.

Rejestracja przyczepki samochodowej – krok po kroku

Prawo traktuje przyczepkę samochodową jak osobny pojazd, dlatego jeśli chcesz jej używać, nie obejdzie się bez wizyty w Wydziale Transportu i Komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Na miejscu wypełnij wniosek i dołącz do niego dowód zakupu przyczepki (np. fakturę, jeśli kupujesz od firmy lub umowę kupna-sprzedaży, jeśli sprzedającym był prywatny właściciel). Do wniosku należy dołączyć kartę pojazdu (jeśli była wydana) oraz świadectwo homologacji lub odpis zwalniający pojazd z homologacji.

Następnie należy dokonać kilku niezbędnych opłat za: dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, znaki legalizacyjne, pozwolenie tymczasowe i koszty ewidencyjne. Jeśli urzędnik nie będzie miał zastrzeżeń co do wniosku, wówczas zatwierdzi rejestrację pojazdu i wyda dowód „miękki” (tymczasowy). Po 30 dniach należy odebrać w WTiK „dowód twardy”.

Już wiesz, jak zarejestrować przyczepkę samochodową. Musisz jednak pamiętać, że najpóźniej w dniu rejestracji należy wykupić dla pojazdu polisę ubezpieczeniową, która będzie niezbędna do wydania dowodu „twardego”.

Jaka przyczepa przy uprawnieniach kat. B?

Zanim sprawdzisz, jak zarejestrować przyczepkę samochodową, upewnij się, czy Twoje uprawnienia są wystarczające do jazdy z przyczepą. Prawo jazdy kat. B upoważnia do kierowania samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą lekką (czyli do 750 kg). Łączna DMC obu pojazdów nie może zatem przekraczać 4250 kg.

Mając tylko kat. B, możesz też jeździć z przyczepą ciężką (czyli powyżej 750 kg) jedynie wówczas, gdy łączna DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t. Jeśli zatem chcesz kupić przyczepę o wadze 1500 kg, dopuszczalna masa całkowita Twojego samochodu może wynosić maksymalnie 2 t.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here