Wiele osób, które przesiadły się z aut amerykańskich czy japońskich do Jeepa albo innego Chryslera nigdy nie chce wracać do dawnych wyborów motoryzacyjnych. Amerykańskie auta są często bardzo wygodne, a jeżdżenie nimi sprawia szczególnie wiele przyjemności. Czy to oznacza, że czym prędzej powinieneś sprzedawać swojego Golfa i dołożyć trochę do ulubionej marki amerykańskiej? Niekoniecznie. Część kierowców narzeka na problemy z dostępnością części do samochodów amerykańskich. Jak duży to kłopot?

Gdzie kupować części do samochodów amerykańskich?

Jest kilka sposobów na zdobycie podzespołów do swojego auta made in USA. Jednym z nich jest Ebay. W Polsce wprawdzie najpopularniejszą platformą zakupową jest Allegro, ale w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych króluje Ebay, który oczywiście dostępny jest również dla polskich odbiorców. Niestety nie każdy sprzedawca części do samochodów amerykańskich wysyła paczki za ocean, ale skorzystanie z dostępnych filtrów powinno załatwić sprawę. Innymi słowy: wystarczy wejść na amerykańskiego ebay, poszukać sprzedawcę wysyłającego do Polski i zamówić towar. Co z płatnością? W tym wypadku z pomocą przyjdzie system PayPal – również nie tak popularny w Polsce, jak PayU czy Przelewy24, ale dostępny bez większego kłopotu i to w polskiej wersji. Aby płacić przez PayPala niezbędna jest karta kredytowa.

Co jeszcze warto wiedzieć? Na pewno to, że na granicy może się trafić losowa kontrola, która zaowocuje koniecznością opłacenia 10% cła.

Części sprzedawane przez serwisy aut amerykańskich i handlarzy

Drugą opcją jest kupowanie części bezpośrednio od serwisów zajmujących się naprawą aut z USA. Właściciele pojazdów ze Stanów często narzekają jednak, że w serwisach części do samochodów amerykańskich mają mocno zawyżone ceny. W efekcie koszt napraw już po 2-3 latach może przewyższać wartość pojazdu.

Podobnie sprawa wygląda z handlarzami. Niejednokrotnie nawet używane części są droższe niż oryginały dostępne w USA. W takim wypadku bardziej opłaca się złożyć zamówienie samodzielnie i poczekać na przesyłkę niż przepłacać za części już sprowadzone. Minusem kupowania na własną rękę jest natomiast to, że można trafić na nierzetelnego sprzedawcę również w USA i w efekcie dostać np. części w dużo gorszym stanie niż sugerowały opisy na aukcji.

Z drugiej strony nie można popadać też w nadmierne generalizacje. Da się w Polsce dostać części do samochodów amerykańskich w uczciwych cenach, tylko trzeba dobrze poszukać. Na szczęście pojazdy ze Stanów są w naszym kraju popularne, więc i serwisów skupionych na autach zza oceanu nie brakuje. Jeśli już uda znaleźć się serwis, któremu można zaufać, kolejne naprawy nie będą dużym problemem dla właściciela amerykańskiego pojazdu.

Podsumowując, przed zakupem warto dokładnie sprawdzić dostępne opcje i porównać ceny w sprzedaży wysyłkowej i na polskim rynku. Uczciwość oferty serwisu czy handlarza możesz także skonsultować na forum lub fejsbukowej grupie poświęconej danemu modelowi auta lub całej marce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here