Samochody japońskie stanowią wzór niezawodności. Praktycznie bezawaryjne silniki dają gwarancję, że auto nie stanie w szczerym polu, skazując kierowcę na łaskę ubezpieczyciela i jego obietnicę pojazdu zastępczego. Wprawdzie solidność to wystarczający powód do „ślepej miłości”, jednak kierowcy kochają dalekowschodnie marki (zwłaszcza Toyotę) również za niskie koszty eksploatacji i ewentualnych napraw. Części do aut japońskich są łatwo dostępne i dość korzystne cenowo, nawet w wersji oryginalnej. Gdzie kupisz je najtaniej?

Części samochodowe ze szrotu – tanio, ale czy bezpiecznie?

Nie zaskoczymy Cię stwierdzeniem, że złomowisko to zdecydowanie najtańszy „sklep motoryzacyjny” – warto tam zajrzeć, o ile nie masz auta na gwarancji. Taniej już się nie da, a czasami różnice w cenie wynoszą kilkanaście tysięcy złotych (np. za skrzynię biegów)!

Po drugie, mechanicy wolą stare, ale oryginalne części, iż nowy zamiennik. Atrapy są trudniejsze w montażu i nieraz trzeba poświęcić sporo czasu, żeby dopasować je do auta.

Z racji dużej popularności dalekowschodnich marek, na polskich szrotach nie brakuje części do aut japońskich. Można przebierać jak w hurtowni, ale… nie na wszystkim można oszczędzać. Lampa, błotnik, zderzak, lusterko, listwa? Proszę bardzo. Ale podzespoły układu zawieszenia, kierowniczego czy hamulcowego lepiej kupować nowe. Elementy decydujące o bezpieczeństwie muszą być w 100% sprawne, a nikt nie da Ci gwarancji na wyeksploatowaną część ze szrotu.

Części do aut japońskich w ASO – bezpiecznie, ale drogo

Osoby, które boją się kupować na szrocie i nie wierzą w zamienniki, mogą wybrać się do autoryzowanego serwisu. Niestety w ASO nie obędzie się bez grubego portfela – części są tu nawet ponad dwa razy wyższe niż w sklepach motoryzacyjnych.

Ponadto w serwisie masz dość skromne możliwości wyboru. Zaproponują Ci 2-3 części w zbliżonej kategorii cenowej. Nie zmienia to faktu, że oryginalne podzespoły do aut japońskich zawsze będą lepsze od zamienników. Żywotność atrapy jest wprost proporcjonalna do ceny, a przecież w razie kolejnej usterki, trzeba doliczyć koszt robocizny mechanika – chyba, że jesteś w stanie samodzielnie zamontować część.

Sklepy z częściami do aut japońskich – stacjonarne vs internetowe

Dobre sklepy i hurtownie motoryzacyjne – w odróżnieniu od ASO – zapewniają klientowi wybór. Oprócz zamienników w różnych przedziałach cenowych, oferują oryginalne części do aut japońskich sprowadzane od autoryzowanych dostawców. Różnice w cenach pomiędzy sklepami stacjonarnymi a internetowymi zwykle nie przekraczają 200 zł na korzyść tych ostatnich.

Jednak w sklepach online możesz też liczyć na upusty, np. na pierwsze zakupy czy zapisanie się do newslettera. Często po przekroczeniu pewnego progu cenowego dostawa jest za darmo – tym samym dostajesz gratis wygodę robienia zakupów w domu. W profesjonalnych sklepach internetowych możesz również liczyć na doradztwo i praktyczny system wyszukiwania produktu, np. według kodu fabrycznego części lub po wprowadzeniu danych samochodu.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here