Volkswagen Crafter miał swój debiut w 2005 roku. Do 2016 roku wyjeżdżał ze stajni Daimler AG – niemieckiego koncernu wyspecjalizowanego w samochodach dostawczych, ciężarowych oraz autobusach. Od 2016 roku produkcję VW Craftera przejęła firma Volkswagen AG, a konkretnie polski oddział fabryki zlokalizowany we Wrześni. Rok później auto wygrało plebiscyt na Samochód Dostawczy Roku i nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Sprawdziliśmy jednak, jak w praktyce radzi sobie VW Crafter – opinie kierowców są podzielone i nie zawsze optymistyczne.

Volkswagen Crafter – idealny dostawczak dla firmy?

Według dilerów niemiecki furgon to must have w każdym przedsiębiorstwie. Zacznijmy od tego, co najważniejsze w samochodach dostawczych – sporej przestrzeni ładunkowej, która doskonale nadaje się do przewozu przedmiotów wielkogabarytowych.

Crafter może pomieścić maksymalnie aż 18,4 m3 towaru, a dzięki szerokim drzwiom przesuwnym (ok. 1,3 m) i 2,14 wysokości od podłogi do sufitu, umieszczenie ładunku nie stanowi żadnego problemu. Już standardowa wersja auta została przystosowana do montażu szafek i regałów. Na pozytywne opinie o VW Crafter wpływa również bezpieczeństwo transportowanych przedmiotów. Dostawczak jest wyposażony w system uchwytów i szyn mocujących oraz  wewnętrzny bagażnik dachowy.

Ponadto przedsiębiorca może dopasować furgon do własnych potrzeb, gdyż Crafter jest dostępny w kilku wersjach, różniących się objętością przestrzeni ładunkowej, długością, wysokością, rozstawem osi i DMC. W zależności od rodzaju działalności, firma może wykorzystać również inne modele marki – Crafter Kombi (np. do przewozu pracowników), Crafter Skrzyniowy (np. do transportu sprzętu) i Crafter Podwozie (umożliwia indywidualne zastosowanie auta, np. jako wywrotki).

VW Crafter – oceny pozytywne

W teorii auto prezentuje się pięknie, ale dla potencjalnych nabywców najważniejsze są opinie poparte doświadczeniem i praktycznym użytkowaniem. Średnio auto oceniane jest na 4 w skali 5-stopniowej. Właściciele wyrażają zadowolenie głównie z powodu pojemnej i praktycznej przestrzeni ładunkowej oraz wygodnego kokpitu. Silnik jest na tyle mocny, że wyprzedzanie pełnym Crafterem nie sprawia kierowcy większego problemu. Co ważne, optymistyczne opinie o VW Crafter wygłaszają osoby, które mocno eksploatują ten samochód i przejechały nim nawet 600 tys. km.

VW Crafter – opinie negatywne

Na forach motoryzacyjnych niektórzy właściciele narzekają na skłonność auta do usterek, słabą jakość podzespołów i kiepskie ASO. Wśród najbardziej awaryjnych części wymieniają m.in. most, maglownicę, turbinę, zaciski hamulcowe.

Jeśli chodzi o paliwożerność samochodu VW Crafter, opinie są dwuznaczne. Część użytkowników chwali auto za niskie spalanie przy transporcie bardzo ciężkich ładunków (nawet 3 t). Inni jednak twierdzą, że furgon zużywa niemało, bo 12,5 l paliwa na 100 km. Na stronach z  testami motoryzacyjnymi pojawiają się również głosy o korodowaniu karoserii i „bujaniu” auta przy rozwijaniu prędkości powyżej 110 km/h.

[Głosów:31    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here