Bezpieczna jazda w deszczu

Jazda po mokrej nawierzchni, a szczególnie podczas obfitych opadów nie należy do najprzyjemniejszych. Podróżowanie w tego typu warunkach drogowych jest także bardziej niebezpieczne. Na co zwracać uwagę podczas jazdy w czasie deszczu, jak przygotować się do wyjazdów w taką pogodę i zadbać o bezpieczeństwo jazdy?

Odpowiednia prędkość

Przepisy o ruchu drogowym mówią wyraźnie o tym, iż prędkość pojazdu, którym się poruszamy, powinna być dostosowana do warunków panujących na drodze. Dotyczy to zarówno natężenia ruchu, pory roku, pory dnia, jak i warunków atmosferycznych. Podróżując w czasie opadów, powinniśmy poruszać się z prędkością, która zapewni nam pełną kontrolą nad pojazdem zarówno w trakcie normalnej jazdy, jak również w przypadku pojawienia się nieoczekiwanych zdarzeń drogowych.

Stan techniczny samochodu

To kolejny element mający wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach. Wszystkie elementy wyposażenia samochodu, w szczególności takie jak opony, elementy zawieszenia, układ hamulcowy, światła i wycieraczki powinny być zawsze w pełni sprawne. Podobnie system wentylacji pojazdu odpowiedzialny za nadmuch powietrza na szyby samochodowe, które w przypadku niskich temperatur i opadów deszczu mają tendencje do parowania.

Opony

W przypadku opon samochodowych nie sugerujmy się zaleceniami w kwestii minimalnej, dopuszczalnej przepisami głębokości rzeźby bieżnika, gdyż to zdecydowania za mało do zachowania pełnej kontroli nad pojazdem poruszającym się po mokrej nawierzchni. Zbyt płytki bieżnik nie zagwarantuje skutecznego odprowadzania wody spod kół pojazdu, które będą podatne na wystąpienie zjawiska tzw. aquaplaningu. Polega ono na tym, że nieodprowadzona przez oponę woda, powoduje powstawanie pomiędzy nią a nawierzchnią jezdni poduszki wodnej znacznie redukującej przyczepność kół.

Światła

Sprawne oświetlenie pojazdu jest niezwykle ważne podczas podróży w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Sprawnie działające reflektory oraz odpowiednie żarówki pozwolą nie tylko na prawidłowe oświetlenie drogi przed samochodem. Zadecydują również o tym, czy i w jaki sposób nasz pojazd będzie widoczny dla innych użytkowników ruchu. Warto zatem kontrolować stan świateł, zarówno przednich, jak i tylnych przed każdym wyjazdem.

Wycieraczki

Wycieraczki samochodowe odpowiadają za oczyszczanie szyby samochodowej podczas jazdy w deszczu. Odgrywają one kluczową rolę w procesie zapewnienia kierowcy dobrej widoczności, a tym samym właściwej oceny warunków panujących na drodze. Wycieraczki powinny poprawnie pracować zarówno w trybie ciągłym jak i przerywanym, wyręczając kierowcę od obowiązku ciągłego ich uruchamiania.

Zdaniem ekspertów z firmy DIPP o skuteczności oczyszczania szyby samochodowej decyduje także odpowiednia długość piór oraz typ wycieraczki samochodowej. W opinii specjalistów z tej firmy źle dobrane parametry zamontowanych wycieraczek samochodowych mogą zmniejszyć skuteczność ich działania. Firma Dipp od 2009 roku dostarcza na rynek wysokiej jakości płaskie i hybrydowe wycieraczki do najbardziej popularnych marek samochodów poruszających się po naszych drogach. Jednym z testów przeprowadzanych przez tego polskiego producenta zamienników wycieraczek samochodowych jest intensywna praca wycieraczek w trudnych warunkach atmosferycznych, w tym szczególnie podczas ulewnych opadów deszczu.

wycieraczki dipp

W trosce o komfort jazdy, a także bezpieczeństwo własne oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego warto zadbać o to, żeby nie tylko podczas deszczu, ale także przy dobrej pogodzie poruszać się z odpowiednią prędkością samochodem, którego stan techniczny nie budzi żadnych zastrzeżeń.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here