Kolizje, wypadki czy awarie na drodze mogą przydarzyć się każdemu – nawet najbardziej przezornym kierowcom. Zawsze są one źródłem ogromnego stresu, a sytuacja jest tym bardziej skomplikowana jeżeli mają miejsce z dala od domu. Nie musisz jednak dopuścić, aby zrujnowały Twoje długo planowane wakacje czy pokrzyżowały inne plany. Najważniejsze jest jednak to, jak zachowasz się po zdarzeniu. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które mogą przydać Ci się w najmniej oczekiwanym momencie.
Wypadek drogowy lub awaria samochodu – jak postąpić?
Jeżeli brałeś udział w kolizji lub Twoje auto nagle zaczęło się dziwnie zachowywać lub wydawać niepokojące dźwięki, z pewnością towarzyszą Ci silne emocje. W takiej sytuacji najważniejsze jest jednak zachowanie trzeźwego myślenia. Jeżeli jest to możliwe powinieneś zjechać na pobocze oraz wyraźnie oznaczyć miejsce zdarzenia za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Powinieneś też włączyć światła awaryjne i poinformować o całej sytuacji konieczne służby – jeżeli w wypadku są poszkodowani priorytetem jest ocenienie ich stanu i wezwanie pogotowia. Jeżeli jest to konieczne, możesz zatrzymać inny samochód i poprosić go o pomoc, na przykład o zadzwonienie na konkretny numer. Czy w każdym przypadku należy wezwać policje? Jest to niezbędne, gdy w zdarzeniu są poszkodowani, nie można ustalić tożsamości sprawcy, ponieważ nie ma on dokumentów lub istnieją podejrzenia, że znajduje się on pod wpływem alkoholu.
Pomoc drogowa – dlaczego warto skorzystać z jej usług?
Twoje auto nagle odmówiło posłuszeństwa, co może wskazywać na poważniejszą awarię i zastanawiasz się, co powinieneś zrobić? Niektóre osoby w takiej sytuacji dzwonią po znajomych lub członków rodziny z prośbą o holowanie pojazdu– nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie. Dlaczego? Wbrew pozorom holowanie samochodu nie należy do łatwych zadań. Wystarczy drobny błąd lub niedopatrzenie, aby jeszcze bardziej skomplikować sytuację i doprowadzić do pogłębienia się awarii. Aby poprawnie przeprowadzić ten proces, konieczne są odpowiednie umiejętności, wiedza oraz specjalny sprzęt, w tym linia holownicza lub sztywny hol. Nie wszyscy zdają sobie też sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach holowanie pojazdu jest zabronione lub niewskazane – nie można tego robić między innymi na autostradzie. Nie powinno się holować samochodów z niesprawnym układem hamulcowym lub kierowniczym oraz z napędem na cztery koła lub automatyczną skrzynią biegów. W takim przypadku działanie na własną rękę może przynieść więcej szkód niż pożytku. Co więc powinno się zrobić? Najbezpieczniej jest skontaktować się z doświadczoną firmą taką jak lawetawarszawa24.pl, która świadczy profesjonalne usługi dostosowane do potrzeb kierowców.
Rozładowany akumulator – co zrobić?
Innym problemem, który bywa utrapieniem kierowców w najmniej oczekiwanym momencie jest rozładowany akumulator. Niekiedy wystarczy pozostawić włączone światła drogowe, niedomknięte drzwi czy radio w aucie, aby niemożliwe było jego ponowne odpalanie i kontynuowanie trasy. Jeżeli znajdujesz się w pobliżu domu lub miejsca pracy, prawdopodobnie znajdzie się ktoś, kto udzieli Ci pomocy. Jednak sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana, jeżeli ma miejsce z daleka od domu lub w środku nocy, gdy nie można liczyć na wsparcie przyjaciół. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług, jakie świadczy pogotowie akumulatorowe Warszawa. Zakres usług takich firm obejmuje wiele czynności między innymi odpalanie z kabli, naładowanie akumulatora lub też zakup nowego wraz z dojazdem do klienta.