Porównanie alkomatów wirtualnych i fizycznych

W ostatnim czasie w przestrzeni internetowej pojawia się coraz więcej nowoczesnych aplikacji do symulowania pomiarów zawartości alkoholu we krwi – są to tzw. wirtualne alkomaty lub alkomaty online. Popularność tego rodzaju rozwiązań stale rośnie, podobnie jak wątpliwości związane z wiarygodnością pomiarów dokonywanych za pomocą tego rodzaju aplikacji internetowych. Alkomaty internetowe posiadają wiele zalet i mogą stanowić istotną konkurencję dla stacjonarnych urządzeń, służących do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Parametry alkomatów wirtualnych

Skuteczność alkomatów wirtualnych jest przede wszystkim uzależniona od dwóch parametrów:

– rodzaju zastosowanych algorytmów,
– dokładności zmiennych – wskazań osób podejmujących decyzję o wykorzystaniu tego narzędzia.

Algorytmy nowoczesnych alkomatów internetowych są coraz bardziej precyzyjne z uwagi na możliwość uwzględniania w podawanych wynikach coraz większej ilości zmiennych. W najbardziej podstawowych alkomatach online wymagane zmienne to przede wszystkim: płeć, wiek, waga oraz ilość wypitego alkoholu (podawana w jednostkach czystego alkoholu spożywanego w danej jednostce czasu). W przypadku bardziej złożonych algorytmów brane są pod uwagę także inne kryteria – np. rodzaje spożywanego alkoholu.

Skuteczność alkomatów wirtualnych

Niezależnie od precyzji algorytmów, podstawowym problemem z alkomatami internetowymi jest fakt, że bazują one na deklaracjach, które mogą być obciążone w mniejszym lub większym stopniu subiektywnymi odczuciami osoby poddającej się badaniu. Pomiar przy użyciu takiej aplikacji może nie brać także pod uwagę czynników takich jak samopoczucie czy poziome zmęczenia, przebyte choroby czy specyficzne cechy osobnicze, które mogą mieć większym lub mniejszy wpływ na trawienie czy spalanie alkoholu.

Z kolei w porównaniu z klasycznymi alkomatami podstawową zaletą alkomatów internetowych jest ich niezawodność technologiczna – tj. przy założeniu dokładnego wprowadzenia zmiennych, istnieje możliwość dość dokładnego wskazania stanu badanego. W przypadku alkomatów stacjonarnych pojawiają się błędy odczytu, a bez kalibracji tego rodzaju alkomaty mogą wadliwie działać.

Podwójny test gwarancją sukcesu

Reasumując, alkomaty internetowe mogą stanowić bardzo dobre uzupełnienie klasycznych narzędzi pod warunkiem, że pierwszeństwo przyznawane jest badaniom alkomatem tradycyjnych, a rozwiązanie internetowe jest jedynie uzupełnieniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here