Według przepisów kierowcy dysponujący prawem jazdy kategorii C i/lub D muszą co 5 lat odnawiać swoje uprawnienia. Na zaktualizowaniu kwalifikacji powinno zależeć zwłaszcza tym osobom, które zawodowo zajmują się przewozem rzeczy lub ludzi. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się bowiem z utratą prawa jazdy ww. kategorii i w konsekwencji prowadzi do pozbawienia źródła utrzymania. Jak wygląda szkolenie kierowców, kto musi brać w nim udział i ile za nie zapłacisz?

Kto powinien zgłosić się na szkolenie okresowe dla kierowców?

W celu zachowania uprawnień zawodowych kierowcy powinni cyklicznie – w odstępie 5 lat – brać udział w szkoleniach okresowych.

Zasada ta obowiązuje kierowców, którzy:

  • uzyskali prawo jazdy kategorii „D” (D, D1, D+E, D1+E) przed 10 września 2008 roku
  • uzyskali prawo jazdy kategorii „C” (C, C1, C+E, C1+E) przed 10 września 2009 roku.

Po ukończeniu szkolenia kierowca uzyskuje świadectwo kwalifikacji zawodowej, a także zaświadczenie o odbyciu kursu, z którym powinien udać się do wydziału komunikacji celem wymiany prawa jazdy. Na nowym dokumencie widnieje tzw. kod „95” uprawniający do wykonywania przewozu drogowego pojazdem odpowiednim do przypisanej kategorii. Z uwagi na czas oczekiwania na zaktualizowane prawo jazdy (ok. 1 miesiąc) oraz konieczność dopełnienia kilku formalności (uczestnictwo w kursie, badania lekarskie i psychologiczne, wyrobienie zdjęcia) warto przystąpić do szkolenia kierowców już na 2 miesiące przed upływem wymaganych 5 lat.

Jak przebiega szkolenie kierowców?

Typowe szkolenie kandydatów na kierowców składa się z części teoretycznej (realizowanej stacjonarnie w szkole jazdy lub online za pomocą platformy interaktywnej) oraz części praktycznej, która polega na „wyjeżdżeniu” kilkudziesięciu godzin na placu manewrowym i w terenie. Kurs prawa jazdy kończy się egzaminem wewnętrznym, po zdaniu którego kandydat może przystąpić do egzaminu państwowego w wybranej placówce WORD.

Czy tak samo przebiega szkolenie kierowców? Otóż nie. Kurs obejmuje 35 godzin zajęć teoretycznych, w czasie których uczestnik aktualizuje wiedzę z zakresu m.in. przepisów ruchu drogowego, racjonalnej jazdy, krajowego i międzynarodowego przewodu drogowego, ergonomii jazdy, bezpieczeństwa i logistyki, specjalistycznego przewozu drogowego, wizerunku firmy, obsługi klientów, mocowania ładunku. Poza tematyką obowiązkową kierowca może wybrać zagadnienia dodatkowe (np. z uwagi na charakter pracy).

Zajęcia mogą przebiegać w formie jednolitego kursu lub kilku modułów realizowanych w trakcie 5 lat. W odróżnieniu od kursu podstawowego, okresowe szkolenie kierowców nie przewiduje zajęć praktycznych ani egzaminu. Po jego ukończeniu kierowca otrzymuje świadectwo kwalifikacji zawodowej, które stanowi podstawę do wydania aktualnego dokumentu prawa jazdy. Cena szkolenia okresowego zależy od ośrodka, jednak przygotuj się na wydatek rzędu 480-600 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here