W porównaniu z innym osprzętem samochodowym, wycieraczki to żaden wydatek. Komplet trzech piór (przód + tył) kupisz za 50 zł, choć na rynku nie brakuje tańszych produktów no-name za 10-15 zł za sztukę. Ale czy na komforcie jazdy warto oszczędzać? A może lepiej zainwestować w pióra renomowanych producentów? Sprawdź test wycieraczek samochodowych i przekonaj się, który model zapewni Ci doskonałą widoczność w każdych warunkach.

Dlaczego warto regularnie wymieniać wycieraczki samochodowe?

Teoretycznie pióra należy wymieniać co pół roku. Jednak w praktyce większość kierowców inwestuje w nowe wycieraczki samochodowe dopiero wówczas, gdy stare przestają spełniać swoją rolę. Zużyte pióra skrzypią i piszczą w trakcie ocierania o szybę, nie zbierają dokładnie deszczu i śniegu,  pozostawiają brzydkie smugi i zacieki. Niesprawne wycieraczki nie tylko ograniczają widoczność, ale i mogą przyczynić się do otrzymania mandatu.  Nie wspominając o tym, że brudna szyba psuje efekt wizualny najbardziej luksusowego samochodu.

Wycieraczki szkieletowe, płaskie czy hybrydowe?

Test wycieraczek samochodowych powinien uwzględniać wszystkie trzy rodzaje konstrukcji. Wprawdzie eksperci polecają modele płaskie, jednak te mogą nie pasować do starszych samochodów. Wycieraczki tradycyjne (szkieletowe) mają swoje zalety – są tańsze i bardziej uniwersalne. Producenci stosują różne systemy montażowe (bagnet, haczyk, dwie śruby) i trzy rodzaje zacisków, dzięki czemu można łatwo dopasować odpowiedni model.

Niemniej, nowe pojazdy są wyposażone głównie w wycieraczki płaskie, w których pióro i ramię stanowi integralną konstrukcję. W rezultacie pióro sprawnie pokonuje opór powietrza przy dużej prędkości, skutecznie zbiera opady i brud, a także łatwo oderwać je od zamarzniętej szyby. Warto jednak mieć na uwadze, że wycieraczki bezszkieletowe mogą niedokładnie przylegać do bardziej zaokrąglonej szyby, co osłabia ich skuteczność  wycierania.

Test wycieraczek samochodowych bierze pod uwagę również modele hybrydowe, które łączą trwałość piór płaskich z dobrym przyleganiem i efektywnością czyszczenia wycieraczek szkieletowych.

Sprawdź ranking wycieraczek samochodowych przed zakupem

Wbrew pozorom, lepszym rozwiązaniem jest częstsza wymiana tanich piór niż zakup najdroższego modelu „na wieki”. Wprawdzie jakość wykonania ma duży wpływ na żywotność wycieraczek, jednak stopień ich zużycia zależy przede wszystkim od intensywności eksploatacji i warunków atmosferycznych. Jeśli zatem średnio dbasz o wycieraczki (np. zeskrobujesz nimi zmarzlinę z szyby) wystarczy Ci tani komplet, który wymienisz niezwłocznie w razie osłabienia skuteczności piór.

Niemniej, przed zakupem warto zerknąć na aktualny test wycieraczek samochodowych. Ranking ocenia takie aspekty jak: łatwość montażu, wycieranie w różnych warunkach (postój, jazda dzienna, jazda nocna) oraz stosunek jakości do ceny. Co ciekawe, często markowe wycieraczki hybrydowe uzyskują słabsze noty niż tańsze modele szkieletowe. Warto zatem skorzystać z doświadczenia innych kierowców, aby nie przepłacić za drogi bubel.

[Głosów:64    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here