Licencja na transport międzynarodowy

Przy dzisiejszej łatwości w przemieszczaniu się między krajami transport międzynarodowy może wydać się kwestią nie wymagającą wyjaśnień. W rzeczywistości, aby nasza firma mogła transportować towary poza terenem Polski, wymagana jest licencja na transport międzynarodowy. Warto więc poświęcić chwilę na zebranie informacji jak ją uzyskać oraz jakie wymagania trzeba spełnić.

Co oznacza licencja na transport międzynarodowy?

Licencja na transport międzynarodowy to niejako potwierdzenie możliwości pracy firmy przewozowej, poza terenami Polski. Oznacza to więc, że klient, który będzie potrzebował przetransportować przesyłkę między kilkoma państwami, będzie musiał skorzystać z usług przewoźnika, który posiada właśnie licencję na transport międzynarodowy. Przesyłki na długie odległości oraz transport międzynarodowy oferują duże firmy, np. Fracht, który ma w swojej ofercie zarówno transport drogowy jak i morski.

Skorzystanie z tego typu usługi może się jednak wiązać z dodatkowym kosztem. Spowodowane jest to faktem, że sama licencja transportowa międzynarodowa, koszt poniesiony podczas jej uzyskania oraz metody transportu stanowią koszty, które firma transportowa musi zbalansować. Nieco wyższa cena końcowa pozwoli jednak klientowi cieszyć się usługą, której nie może zaproponować każda firma logistyczna.

Dla kogo jest licencja na transport międzynarodowy?

Licencja transportowa międzynarodowa jest wymagana głównie od przedsiębiorców, którzy zajmują się transportem na terenie wykraczającym poza granice Polski. W świetle najnowszych ustaleń prawnych licencja na transport międzynarodowy jest również wymagana jeśli chodzi o pojazdy do 3,5 tony oraz 2,5 tony DMC.

Oznacza to, że firma transportu międzynarodowego, której flota opiera się na pojazdach wymagających prawa jazdy kat. B, również będzie musiała zadbać o licencję na transport międzynarodowy. Jest to o tyle istotne, ponieważ przepis ten oznacza, że konieczna jest licencja na międzynarodowy przewóz do 9 osób.

Jak złożyć wniosek o licencje na transport międzynarodowy?

Wniosek o licencję na transport międzynarodowy składa się w Biurze Do Spraw Transportu Międzynarodowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie. Aby został on pozytywnie rozpatrzony, należy pamiętać o zamieszczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Wymagane będą więc:

  • Oryginał wniosku o udzielenie licencji wspólnotowej;
  • Kopia pozwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika;
  • Oryginał zaświadczenia o liczbie pojazdów, które odpowiadają zdolności finansowej;
  • Oryginał wykazu pojazdów;
  • Dowód opłacenia wydania licencji.

Odpowiednio wypełniony i kompletny wniosek o licencję na transport międzynarodowy można składać osobiście, za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej. Koszt licencji na transport międzynarodowy zależny jest od warunków i wybranego typu licencji, więc informację tą najlepiej potwierdzić u źródła. Warto pamiętać również, że warunkiem do przyznania licencji na transport międzynarodowy jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika w kraju.

Planując więc otwarcie lub rozszerzenie działalności swojej firmy transportowej, warto dowiedzieć się co to jest licencja na transport międzynarodowy, jak ją uzyskać oraz jakie trzeba spełniać wymagania. W świetle najnowszych przepisów będzie ona potrzebna już przy transporcie z wykorzystaniem pojazdów z DMC do 3,5 tony.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here