Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach

Ogumienie samochodowe odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. To właśnie od opon stykających się z podłożem zależy optymalna przyczepność, bezpieczna droga hamowania i stabilna trakcja. Aby wspomniane parametry utrzymywały się na optymalnym poziomie, istotne jest stosowanie opon wykonanych z wysokiej jakości mieszanki gumowej, które dodatkowo charakteryzują się nowoczesną konstrukcją bieżnika. Ważną kwestią jest nie tylko właściwa konstrukcja i jakość ogumienia, ale również ciśnienie w oponach. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Prawidłowe ciśnienie w oponach samochodowych

Ogólnie przyjęta zasada mówi, że optymalne ciśnienie w oponach mieści się w granicach od 2,2 do 2,5 bara. Na większości stacji benzynowych wyposażonych w kompresory można zauważyć, że wartość 2,2 jest ustawiona jako domyślna i jeśli ktoś chciałby w swoich oponach mieć inne ciśnienie, to musi ją wyregulować samodzielnie na kompresorze przed podłączeniem jego końcówki do wentyla. Wspomniany wyżej zakres ciśnienia jest bezpieczny dla większości samochodów i zapewnia ich oponom dobre właściwości jezdne.

Wiele porad i nowych modeli opon znajdziesz na 24opony.pl – w tym interesująca oferta na opony całoroczne.

Jeśli ktoś jednak chce być bardziej dokładny w kwestii uzupełniania powietrza w oponach swojego auta, to w takim przypadku należy dowiedzieć się jakie są zalecenia producenta odnośnie optymalnego ciśnienia w ogumieniu. Najczęściej wartość ciśnienia można znaleźć w instrukcji pojazdu (w przypadku jej braku można poszukać instrukcji dla odpowiedniego modelu w Internecie). Innym miejscem, w którym możliwe jest odnalezienie takiej wartości, jest tabliczka znamionowa umieszczona w ościeżnicy drzwi. W zależności od modelu auta istnieją też inne miejsca informujące o ciśnieniu. Do ich grona można zaliczyć:

  • pokrywę bagażnika,
  • okolice miejsca, w którym przechowuje się koło zapasowe,
  • schowek,
  • klapkę wlewu paliwa.

Warto mieć na uwadze to, że spadek temperatury otoczenia powoduje również spadek ciśnienia w oponach. Oznacza to, że przy pompowaniu ogumienia w okresie zimowym, w czasie mrozów, dobrze jest zwiększyć wartość ciśnienia o 0,2 bara w porównaniu z wartością podaną przez producenta. Co więcej, wielu producentów podaje optymalne ciśnienie dla opon przednich i tylnych. W niektórych sytuacjach wartości te nieznacznie się od siebie różnią.

Sposoby kontroli ciśnienia w oponach pojazdu

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w podręczny miernik ciśnienia, który należy podłączyć do wentyla. Pokaże on dokładną wartość i na jej podstawie będzie można ustalić czy ilość powietrza w danym kole jest prawidłowa oraz dokonać jej ewentualnej korekty, jeśli zajdzie taka konieczność. Drugim sposobem jest regularne odwiedzanie stacji benzynowych posiadających własny kompresor. Najczęściej kierowcy mogą korzystać z takich urządzeń za darmo. Przy ich pomocy można nie tylko sprawdzić poziom powietrza w ogumieniu, ale również dopompować je i w ten sposób uzupełnić braki.

W nowszych pojazdach za kontrolę ciśnienia odpowiadają specjalne czujniki. Takie systemy TPMS informują kierowcę o ewentualnych nieprawidłowościach poprzez wyświetlanie specjalnej kontrolki ostrzegawczej. Stanowią one obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowych samochodów.

Jak często kontrolować stan ciśnienia w oponach?

Dobrym pomysłem jest sprawdzanie ciśnienia w oponach przy okazji każdej wizyty na stacji benzynowej posiadającej kompresor, a przynajmniej raz na 30 dni. Dzięki temu można uniknąć jazdy ze zbyt niskim poziomem powietrza. Ma to negatywny wpływ na stabilność prowadzenia pojazdu, odprowadzanie wody z powierzchni styku z podłożem, a także na zużycie paliwa i samego ogumienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here