Jaką kamerę samochodową kupić

Kamery samochodowe stały się niezwykle popularnym i przydatnym urządzeniem dla każdego kierowcy. Dzięki nim zarejestrujemy nie tylko niezwykłe sytuacje na drodze, ale również takie, które mogą posłużyć w późniejszym czasie jako dowód.

Podstawowe cechy kamer samochodowych

  • Przydadzą się do samego zarejestrowania przejechanej trasy – zapisują ją w pamięci, dzięki czemu bez problemu trafimy w to samo miejsce następnym razem.
  • W przypadku kolizji drogowej posłużą jako dowód w sądzie, czy ubezpieczalni w związku z wypłaceniem odszkodowania. Taki zapis daje nam jasność sytuacji i pewność, że żadna ze stron nie kłamie.
  • Znajduje także zastosowanie w sytuacjach, gdy kierowca niesłusznie został zatrzymany lub oskarżono go bezpodstawnie.
  • Kamera samochodowa daje nam większy komfort i bezpieczeństwo podczas podróży, dzięki nagraniom możemy zweryfikować błędy, które popełniamy, a także odstraszyć amatorów brawurowej jazdy.

Na jaką kamerę samochodową się zdecydować?

Sprzęt powinien posiadać takie parametry jak:

  • kolorowy wyświetlacz z bardzo wysoką rozdzielczością, często jest to Full HD, dzięki czemu obraz jest wyraźny i pomaga dostrzec nawet rejestrację daleko znajdującego się samochodu,
  • możliwość obsługi karty SD, które zwiększą nam pamięć naszej kamery. Możemy zatem przechowywać większą ilość plików lub nagrywać dłuższe filmy,
  • spory kąt widzenia – nawet do 150 stopni, dzięki czemu większy kadr zostanie przez nią uchwycony.
  • niektóre modele mają możliwość nagrywania w trybie nocnym – są odporne na światła latarni, czy innych samochodów. Na ekranie jest również wyświetlona data oraz godzina, by dokładnie móc ustalić ewentualny czas zdarzenia.

Warto zdecydować się na solidne urządzenie renomowanej marki. Takie sprzęty wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu wykazują się odpornością na ciężkie warunki – przeważnie są one wodoodporne, co daje im możliwość pracy nie tylko w deszczu, ale nawet pod wodą.

Ile trzeba wydać na kamerę samochodową?

Najtańsze urządzenia możemy nabyć za około 50 złotych, nie będzie to jednak najwyższej jakości sprzęt. Za taką kwotę otrzymamy wideorejestrator, który poza swoją obecnością nie da nam nic innego: zbyt słaba rozdzielczość, słabe wykonanie, może działać jako „straszak” na innych kierowców w razie niebezpiecznych sytuacji.

Najdroższe urządzenia mogą kosztować nawet ponad 2 tysiące złotych, nie znaczy to jednak, że są najlepsze spośród wszystkich dostępnych rejestratorów jazdy. Często posiadają wiele funkcji, które są nam zbędne podczas podróży.

Warto więc zdecydować się na urządzenie nie najtańsze, nie najdroższe, lecz średniej klasy, które da nam wszystkie niezbędne parametry oraz nie będzie bardzo kosztowe. Za solidny model wideorejestratora zapłacimy około 300 złotych, gwarantując sobie tym samym solidny zakup na wiele lat.

Dodatkowe czynniki kamer samochodowych

Ponadto możemy zwrócić uwagę również na to czy urządzenie posiada własny, wbudowany akumulator, w takim przypadku rejestrator samochodowy nie musi być podpięty do zewnętrznego zasilania.

Większość modeli wymaga jednak zasilania, w tym celu musimy posiadać ładowarkę samochodową, którą podłączamy do gniazda zapalniczki. Najczęściej jest ona dołączona do zestawu, który kupujemy

Nie każde urządzenie posiada także możliwość nagrywania filmu wraz z dźwiękiem. Warto, aby wideorejestrator miał funkcję zapisu ścieżki dźwiękowej, co umożliwi nam dodawanie własnych komentarzy podczas jazdy lub wykrycie niepokojących dźwięków podczas wypadku.

Niektóre urządzenia mogą również posiadać tryb parkingowy, czyli nagrywanie obrazu, który znajduje się przed samochodem nawet wtedy, gdy opuścimy pojazd. Dodatkową opcją jest również aparat fotograficzny, dzięki któremu wykonamy zdjęcia na przykład podczas wypadku. Przydatny jest również datownik, czyli wyświetlanie bieżącego czasu nagrania.

Jak zamontować wideorejestrator jazdy?

Urządzenie musimy przymocować do przedniej szyby samochodowej za pomocą specjalnego uchwytu, który możemy zakupić za około 60 złotych. Ważne, by wykonany był z solidnego materiału i sprawdził się podczas codziennej jazdy samochodem.

Zanim zakupimy uchwyt obejrzyjmy różne modele w internecie, a także poczytajmy opinie użytkowników. Może się okazać, że znajdziemy wybrane przez nas urządzenie o wiele taniej niż w sklepie stacjonarnym. Obejrzymy też filmiki testowe by upewnić się, że dokonujemy prawidłowego wyboru.

Publikowanie materiałów z kamer samochodowych

Wielu posiadaczy kamer zastanawia się jak wyglądają w tym przypadku kwestie prawne. Otóż materiał, który jest zarejestrowany kamerą samochodową może posłużyć jako dowód w sądzie. Musimy jednak liczyć się z tym, że film zostanie poddany weryfikacji – trzeba upewnić się, że nie był on jakkolwiek zmodyfikowany.

Sprawa nieco inaczej wygląda w przypadku umieszczania filmów w sieci. Sama publikacja tablic rejestracyjnych jest legalna, jeśli jednak właściciel samochodu zostanie na ich podstawie rozpoznany, a nie on prowadził w tym momencie pojazd, może dojść do oskarżenia o naruszenie dóbr osobistych.

Jeśli chodzi o ujawnienie wizerunku uczestników zdarzenia także może pojawić się problem. Nie można publikować czyjegoś wizerunku bez jego zgody chyba, że stanowi on część zgromadzenia, czy publicznej imprezy – wiele zależy od interpretacji filmu.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here