Jak wybierać opony do motocykla

Ogumienie ma kluczowy wpływ na warunki jezdne danego pojazdu. Dotyczy to tak samo samochodów osobowych, jak i motocykli. Te ostatnie wymagają doboru specjalnego typu ogumienia, który będzie pasował zarówno do pory roku, warunków jezdnych, modelu twojego motocykla oraz innych istotnych parametrów. Poniżej przyglądamy się z bliska ogumieniu dedykowanemu do motocykli. Podpowiadamy – jak znaleźć opony pasujące jak ulał, tanie oraz bezpieczne.

Opony do twojego motocykla – jak wybrać, by trafić?

Opony motocyklowe należy dobierać pod kątem konkretnej maszyny, dla której zostały wyprodukowane. Dobrze dobrana opona – czyli taka, która jest w dobrym stanie technicznym, napompowana w stopniu zalecanym przez producenta – zagwarantuje jazdę bezpieczną i w pełni komfortową. Od opony zależy w pierwszej kolejności przyczepność do podłoża oraz zachowanie motocyklu podczas wchodzenia w zakręty. Ponadto, rodzaj wybranego ogumienia przekłada się na długość hamowania, znacząco skracając tę drogę.

Przed wyborem opony należy ustalić, jaki rozmiar będzie pasował do twojego motocykla. Rozmiar jest określany przez producenta i jeśli masz problem z ustaleniem tego parametru – wystarczy rzucić okiem na dotychczas używaną oponę. Na jej ściance powinien zostać podany rozmiar. Nie należy stosować opon innych rozmiarów, gdyż grozi to ocieraniem się ogumienia o elementy konstrukcyjne motocykla – na przykład łańcuch lub wahacz. Ponadto, niewłaściwie dobrany rozmiar oraz profil ogumienia może pogorszyć komfort prowadzenia motocykla, a także będzie negatywnie wpływał na działanie systemu ABS.

Rozmiar opon jest opisany poprzez podanie szeregu cyfr i liter. Wśród znajdziesz ciąg symboli oznaczających: szerokość opony (podaną w milimetrach) oraz jej wysokość (nazywana też jej profilem). Ponadto, znajdziesz także oznaczenia wskazujące na: szerokość opony w calach, zastosowanie konstrukcji radialnej, dodatkowe informacje konstrukcyjne na temat opony oraz datę jej produkcji.

Wysokiej klasy opony motocyklowe – oraz po czym je rozpoznać

Opony motocyklowe możesz z łatwością zakupić w sklepach stacjonarnych jak i przez internet. Szeroka oferta dostępnego ogumienia motocyklowego z pewnością zagwarantuje, że odnajdziesz model pasujący do twoich oczekiwań oraz twojej maszyny.

Polecamy zwłaszcza sięgać po opony Michelin Pilot Power 2CT dedykowane dla różnych typów motocykli. Jest to uwspółcześniona wersja klasycznej opony Michelin produkowanej dla torów wyścigowych. Obecnie, trafiły one do sprzedaży detalicznej i cieszą się popularnością ze względu na ich dużą odporność oraz wytrzymałość na różne warunki jezdne. W rezultacie korzystają z nich nie tylko profesjonalni kierowcy motocyklowi, ale również zwolennicy turystycznych wypraw na motocyklu.

Michelin Pilot Power 2CT to także opony stworzone ze specjalnie dobranych mieszanek, wzbogaconych o składniki uszlachetniające. Dzięki ich obecności, opona zużywa się powoli oraz świetnie reaguje na rozmaite obciążenia. Niezależnie od stylu jazdy, jest to opona nadążająca za twoją maszyną, świetnie sprawdzi się w różnych warunkach pogodowych oraz drogowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here