Każdy profesjonalny wulkanizacyjny warsztat przede wszystkim potrzebuje bardzo dobrego sprzętu. Jednak zwykle na samym początku działalności dopiero gromadzimy wszelkie niezbędne urządzenia, jak i materiały, które są konieczne do przeprowadzenia zakresu prac jak najszerszego, rozbudowując sukcesywnie zaplecze. Podpowiemy za momencik, jakie jest najważniejsze wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego.
Główne wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego
Podstawowe wyposażenie warsztatu to oczywiście montażownica. Zakup tegoż urządzenia do punktu profesjonalnego naprawy to niemała inwestycja, która stanowi spore finansowe wyzwanie szczególnie w przypadku warsztatów, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Niemniej jest dosyć trudno sobie wyobrazić sprawą realizację usług. Na samym początku zdecydować należy, czy potrzebujemy wyłącznie montażownicy do kół osobowych, czy też do kół ciężarowych pojazdów (ręczne i automatyczne).
Kolejny ważny punkt jeśli chodzi o wyposażenie warsztatu to prostowarka do felg. To także niemała inwestycja, ale kierowcy poszukują coraz częściej usług z zakresu prostowania felg, a więc wydatek początkowy może się bardzo szybko zwrócić. Urządzenia profesjonalne przeznaczone są zwykle do napraw aluminiowych oraz stalowych obręczy do dwudziestu czterech cali. Umożliwiają wykonanie naprawczych czynności w bardzo szybki i łatwy sposób. Najczęściej czas realizacji takowej usługi z prostowarką nie przekracza w żadnym wypadku kilku minut.
Do odkręcania opon jest także potrzebny odpowiedni klucz. Jeśli w warsztacie jest dostępny kompresor, to warto zainwestować w pneumatyczny klucz, który pozwala na sprawne i łatwe wykonywanie pracy. Nie możemy także zapominać o ciężarkach do wyważania kół. Wyróżnia się dokładnie dwa typu ciężarków. Są klejone do aluminiowych felg oraz nabijane do felg stalowych.
Do wymiany opon przydaje się także odpowiednia montażowa pasta, a do tego łyżki do montażu, jak i demontażu opon. Kompletując wyposażenie warsztatu musimy pamiętać, że oprócz wymiany opon w warsztacie świadczyć będziemy także usługi z zakresu naprawy ogumienia. W związku z powyższym musimy się zaopatrzyć w kilka narzędzi podstawowych. O czym mowa? Mowa o szczypcach do ciężarków, szydłach, skrobakach, frezach oraz rolkach. Alternatywą są wyposażone kompleksowo zestawy naprawcze. W ich skład wchodzą wszelkie niezbędne elementy.
Wyposażenie warsztatu to także ciśnieniomierz do opon. Przydaje się w sprawdzaniu ciśnienia w oponach po ich napompowaniu. W warsztacie musimy także mieć miernik do głębokości bieżnika, który pozwoli ocenić sprawnie, czy opona spełnia warunku podstawowe dopuszczenia do uczestnictwa w drogowym ruchu. Nie możemy pominąć skrzynki warsztatowej. Przydaje się dosłownie w każdym warsztacie, ale również w zakładach, które specjalizują się w naprawie oraz wymianie ogumienia. W pracy codziennej bardzo wygodne są modele, które są wyposażone w kółka, szczególny gdy z narzędzi korzysta regularnie kilka pracowników. Skrzynkę warsztatową nabyć można od razu z całym wyposażeniem. Zobacz wyposażenie warsztatu na sklep-warsztat.pl
Urządzenia, które usprawniają pracę mechaników
Praca mechaników samochodowych wcale nie jest taka łatwa. Gołymi rękami mogą naprawdę niewiele. Wyposażenie warsztatu jest kluczowym elementem. Wszystkie powyższe elementy są wręcz obowiązkowe w miejscu pracy każdego mechanika.
Na sam koniec musimy wspomnieć o diagnostyce komputerowej. Czasami drobna awaria jest odpowiedzialna za unieruchomienie naszego silnika. Co zrobić, aby poznać konkretny powód odpowiedzialny za awarię? Właśnie w takim przypadku sprawdzi się diagnostyka komputerowa. Nie ma sobie równych.
Początkowo każdy producent samochodów zajmował się opracowaniem własnego standardu. W związku z tym diagnostyka komputerowa silnika oraz innych elementów przeprowadzana mogła być jedynie w stacjach autoryzowanych obsługi konkretnego producenta.
Standaryzacja możliwa była z uwagi na prawne zmiany w Stanach Zjednoczonych oraz wprowadzenie we wszelkich samochodach systemów elektronicznych, które kontrolują skład mieszanki, z tak zwaną sondą lambda. Z diagnostyką komputerową praca mechanika jest znacznie prostsza. Pewnych błędów nie można po prostu rozszyfrować na podstawie zwykłej diagnostyki. Z komputerową diagnostyką praca mechanika jest znacznie prostsza, szybsza oraz precyzyjna. Raczej żaden kierowca nie ma ochoty na odstawić samochodu na kilka tygodni do mechanika, aż dokona konkretnej diagnozy.
Jak widać na załączonym obrazku, w warsztacie przydaje się mnóstwo rzeczy. Bez nich nawet najbardziej doświadczony mechanik może bardzo mało.