Jak legalnie zezłomować auto?

Jeśli z pewnych powodów nasze auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji, musimy je wyrejestrować i najlepiej zezłomować. Aby jednak wykonać te czynności musimy dopełnić kilku niezbędnych formalności.

Jeżeli nasz samochód uległ kolizji lub wypadkowi i w wyniku tego zdarzenia nie jest już zdolny do dalszej eksploatacji dobrym krokiem jest jego wyrejestrowanie. Dzięki temu, nie będziemy zobowiązani do dalszego opłacania składki OC. Warto też rozważyć opcję jego złomowania, gdyż w innym przypadku pojawia się problem składowania niesprawnego auta. Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest przekazania samochodu do specjalistycznej stacji demontażu. Jednym z takich miejsce jest firma Auto Kurek, oferujące profesjonalne usługi złomowania aut osobowych, ciężarowych oraz autobusów, a także skup aut różnego rodzaju.

Jak wyrejestrować w urzędzie?

Aby skutecznie wyrejestrować pojazd niezbędna będzie wizyta w urzędzie komunikacji, w którym wcześniej auto było zarejestrowane. W tym celu musimy zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz następujące dokumenty: dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu (jeżeli była wydana), tablice rejestracyjne, w przypadku gdy auto było zarejestrowane na firmę niezbędne będzie zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wypis z Krajowego Rejestru Sądowego w przypadku gdy auto stanowiło własność osoby prawnej, dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu OC oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej za wydaną decyzję o wyrejestrowaniu auta.

Prostsze rozwiązanie

Zdecydowanie prostszym i nie wymagającym większego zachodu sposobem jest przekazanie zużytego auta do profesjonalnej stacji demontażu. Ważne w tym przypadku, aby była to stacja legalnie działająca, wpisana na listę wojewódzką pod odpowiednim numerem. Jeśli przekażemy auto w tego typu miejsce, otrzymamy odpowiednie zaświadczenie o demontażu pojazdu, w którym znajdzie się oświadczenie o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz przekazanych tablic rejestracyjnych. Tego typu zaświadczenie sporządzone jest w trzech egzemplarzach, po jednym dla urzędu, właściciela i stacji demontażu. Następnie w ciągu trzydziestu dni właściciel pojazdu zobowiązany jest do złożenia wniosku o wyrejestrowanie auta w urzędzie. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące złomowania pojazdu oraz jego wyrejestrowania uzyskasz za pośrednictwem strony internetowej firmy Auto Kurek – http://www.auto-kurek.pl/uslugi/zlomowanie-aut/.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here