Amortyzatory – dla komfortu podróży

Jednym z najważniejszych mechanizmów każdego samochodu, znacząco zwiększającym komfort korzystania z niego, są amortyzatory. Ich obecność sprawia, że poziom kołysania wynikający z oddziaływania nierównej nawierzchni na poruszający się po niej pojazd, zostaje znacząco obniżony. Jednocześnie amortyzatory uniemożliwiają oderwanie się kół od nawierzchni drogi, co ma szczególne znaczenie w przypadku nierównych podłoży, na których występują wyboje lub podbicia. Dzięki amortyzatorom wstrząsy i drgania powstające w trakcie podróży są mniej odczuwalne przez kierowcę i pasażerów znajdujących się w pojeździe. W zależności od poziomu tak zwanej miękkości danego amortyzatora, może on w mniejszym lub większym stopniu pochłaniać energię drgań.

Jak wybrać właściwy amortyzator?

Wśród dostępnych na rynku amortyzatorów wyróżnić można kilka podstawowych typów, na podstawie zastosowanego w nich sposobu tłumienia ruchu. Są to przede wszystkim amortyzatory: pneumatyczne, gumowe, hydrauliczne, magnetyczne, cierne, sprężynowe, powietrzne, elektromagnetyczne oraz cierniowe. Każdy z nich działa w oparciu o inny mechanizm. W przypadku amortyzatorów hydraulicznych, materiałem tłumiącym drgania jest ciecz – olej lub specjalnego rodzaju gaz. Tego typu amortyzatory stosowane są między innymi w samochodach osobowych. Ich kształt przypomina zazwyczaj wydłużony cylinder, w którego wnętrzu znajdują się tłoki. Poruszając się w jedną i drugą stronę, ich ruchy tłumione są przez wybraną ciecz.

W przypadku amortyzatorów, w których stosuje się olej, w ich konstrukcji występują dwie rury – zewnętrzna i wewnętrzna. Pierwsza z nich jest obudową dla drugiej, która w trakcie poruszania się pokryta jest olejem. Powstające przez jego obecność opory tłumią drgania wywołane ruchem pojazdu. Do najczęściej wymienianych zalet wynikających z zastosowania amortyzatorów olejowych wymienia się ich znaczny wpływ na komfort jazdy. Co równie istotne, ich cena jest stosunkowo niska, co wynika z nieskomplikowanej konstrukcji ich mechanizmu. Ponadto wykazują one stosunkowo dużą trwałość i odporność na uszkodzenia.

Amortyzatory gazowe mają nieco inną konstrukcję. W ich składzie także występuje olej, jednak jego obecność uzupełniona jest o gaz. Amortyzatory gazowe zawierają tylko jedną rurę, w której występuje poruszająca się przegroda. Oddziela ona znajdujący się w dolnej części ściśnięty gaz (zazwyczaj jest to azot) od oleju. Zdecydowaną zaletą amortyzatorów gazowych jest ich większa zdolność do tłumienia drgań. 

Doświadczeni kierowcy docenią także lepszą przyczepność samochodu do nawierzchni drogi, a także szybszy czas reakcji, gwarantowane przez zastosowanie tego właśnie rodzaju amortyzatora. Warto także wspomnieć, że amortyzatory gazowe pracują tak samo skutecznie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, takich jak wilgotność. Tymczasem ma ona duży wpływ na jakość pracy amortyzatorów olejowych.

Z amortyzatorów gazowych korzystają przede wszystkim doświadczeni kierowcy, poruszający się na drogach w sposób pewny i całkowicie kontrolowany. Szczególnie często stosowane są w samochodach sportowych oraz przeznaczonych do szybkiej jazdy. Dodatkowo, amortyzatory gazowe nie zwiększają tak bardzo wagi pojazdu, jak ma to miejsce w przypadku amortyzatorów olejowych.

W oba rodzaje amortyzatorów możesz z łatwością zaopatrzyć się w internecie. Wśród funkcjonujących sklepów internetowych szczególnie wart uwagi jest przedsiębiorstwo As Auto Części, dostępne na stronie aczesci.pl. W jego rozbudowanej ofercie znajdziemy różnego rodzaju amortyzatory dedykowane do niemal wszystkich występujących na naszym rynku modeli i marek samochodów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here