Akumulatory samochodowe są źródłem zasilania silnika każdego auta. Ich zakup nie jest czynnością banalną. Należy zwrócić uwagę na parametry, takie jak typ akumulatora, wymiary, pojemność baterii czy prąd rozruchowy. Ważne może być położenie biegunów oraz rodzaj mocowania w samochodzie. Dobrze wybrany akumulator to gwarancja spokojnego i bezpiecznego użytkowania auta.
Różne typy akumulatorów
Informacje na temat akumulatora odpowiedniego do naszego auta znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu. Producenci wyszczególniają podstawowe parametry oraz podają zalecenia, którymi należy się kierować. Podstawowym rodzajem akumulatorów są modele kwasowo-ołowiowe. Charakteryzują się wysoką trwałością i niską ceną. Dawniej kierowcy korzystali z akumulatorów wymagających kontroli poziomu elektrolitu. Nowoczesne wersje są bezobsługowe, a stan naładowania można sprawdzać za pomocą specjalnego okienka na obudowie.
Taki rodzaj akumulatorów sprawdza się w większości samochodów. Można kupić wersję żelową, jednak jej zastosowanie jest ograniczone do jednośladów i quadów. Producenci zwracają uwagę na zachowanie niskiej masy i wysokiej odporności na wstrząsy. Na rynku dostępne są też akumulatory o przedłużonej żywotności, które dostosowane są do częstego rozruchu i podtrzymywania rozbudowanych systemów elektrycznych. Są przeznaczone do używania w samochodach wyposażonych w system Start-Stop.
Parametry dostosowane do auta
Wybierając akumulatory samochodowe, należy jak najlepiej dopasować parametry do posiadanego typu instalacji. Warto zwrócić uwagę na producenta danego urządzenia. Opinie na temat różnych firm i modeli akumulatorów można znaleźć w Internecie. W żadnym wypadku nie można zmieniać typu akumulatora w stosunku do tego, co zaleca producent auta.
Wszystkie auta osobowe korzystają z napięcia 12V. Różna może być natomiast pojemność akumulatora. Jest wyrażona w amperogodzinach i oznaczana symbolem Ah. Większa ilość urządzeń elektrycznych w aucie wymaga większej pojemności baterii. Nie należy jednak kupować akumulatora o największej dostępnej pojemności, może być ona większa od zalecanej najwyżej o 10%. Ma to związek z faktem, że działanie akumulatora jest powiązanie z innymi urządzeniami w samochodzie, między innymi, alternatorem. Zbyt mała pojemność nie dostarczy właściwej ilości energii, a zbyt duża spowoduje problemy z doładowaniem. Dlatego należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta auta.
Rodzaj instalacji i miejsce montażu
Akumulatory samochodowe mają różny prąd rozruchowy. Oznacza to prąd dostarczany do rozrusznika. Z reguły auta z większą pojemnością silnika wymagają większego prądu rozruchowego. Dotyczy to w szczególności silników wysokoprężnych, ale zależy to także od rodzaju zamontowanego rozrusznika oraz parametrów systemu Start-Stop.
Należy zwrócić uwagę, że wartość prądu rozruchowego jest bezpośrednio związana z fizycznymi wymiarami akumulatora. Muszą być one dostosowane do miejsca dostępnego pod maską samochodu. W niektórych autach miejsce montażu może być inne, na przykład w bagażniku lub pod fotelami. Zawsze jednak będziemy mieli do czynienia z określonym rodzajem mocowania i akumulator musi do niego pasować. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić dokładnie wszystkie parametry, aby nasz nowy nabytek mógł służyć bezawaryjnie przez długi czas.