Jak dobrać felgi stalowe do modelu auta

Wybór felg jest równie ważny, co dobór odpowiednich opon do warunków jazdy. Felgi mają wpływ na komfort podróży, bezpieczeństwo, a także zużycie poszczególnych komponentów auta. Wybierając felgi stalowe warto więc znać zasady, jakimi należy się kierować podczas zakupu. Analizując wszystkie parametry łatwiej będzie dopasować obręcz do modelu auta i własnych wymagań eksploatacyjnych.

Parametry techniczne felg stalowych

Mimo że wiele osób przywiązuje dużą wagę do wyglądu felg, to pierwszym etapem podczas wyboru obręczy, powinna być analiza ich parametrów technicznych. Felgi stalowe muszą być idealnie dopasowane do modelu auta, gdyż tylko wtedy należycie spełnią swoją funkcję. Podczas zakupu należy więc wziąć pod uwagę:

  • Rozmiar obręczy – definiuje ją szerokość i średnica felgi stalowej, którą należy dobrać do odpowiedniego rozmiaru opon. Ten parametr jest stały i musi być dopasowany do zaleceń producenta, konkretnego modelu auta, jego rocznika, typu nadwozia oraz wersji silnika. Większość sklepów internetowych udostępnia swoim klientom specjalne konfiguratory, z pomocą których można sprawdzić, jaki rozmiar felg pasuje do wybranej generacji auta.
  • Rozstaw śrub – liczba oraz rozstaw otworów montażowych musi być dopasowana do auta, inaczej nie będzie możliwe przymocowanie felgi. Informacje te wybite są na felgach i oznacza się je symbolicznym zapisem. Dla przykładu, wytłoczone oznaczenie 5×110 oznacza, że felgi mocowane są na 5 śrub, a ich średnica okręgu wynosi 110 mm.
  • ET- jest to osadzenie felgi względem płaszczyzny montażowej. Parametr ten określa wysunięcie symetrii na zewnątrz pojazdu w przypadku wartości ujemnej lub schowanie w nadkolu, gdy ET jest dodatnie. Parametry te należy sprawdzić z tabelą producenta.
  • Średnica otworu centralnego – rozmiar otworu musi być idealnie dopasowany do piasty, aby możliwe było wycentrowanie felgi oraz przenoszenie obciążeń podczas jazdy.

Parametry techniczne są najważniejsze podczas doboru felg stalowych do modelu auta. Aby mieć pewność, że obręcz będzie kompatybilna z samochodem i dopasowana do opon, należy przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta.

Wygląd felg stalowych

W przypadku stalowych obręczy, nie ma zbyt wielu możliwości wyboru efektów wykończenia. Felgi stalowe zaliczane są do kategorii produktów, które mają wyróżniać się dobrymi parametrami użytkowymi. W podstawowej wersji, felgi stalowe dostępne są w prostej konstrukcji, której nie można przypisać wysokich walorów estetycznych. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z ładnego wyglądu auta, gdyż obręcze można pokryć farbą w dowolnym kolorze lub urozmaicić je plastikowymi kołpakami. Nakładki dostępne są w wielu ciekawych modelach i wersjach kolorystycznych, które imitują kształt i wzornictwo alufelg. Do wyboru są nawet designerskie warianty o nowoczesnym wykończeniu, które dodadzą nadwoziu sportowego charakteru.

Jakość felg stalowych

Kupując felgi, warto zwrócić uwagę, aby pochodziły one od sprawdzonego producenta. Na rynku dostępnych jest wiele chińskich obręczy, które mimo niższej ceny, nie charakteryzują się dobrą jakością. Wybierając felgi należy sprawdzić, czy są one dobrze wykończone, posiadają jednolitą strukturę oraz równomiernie wykonane otwory. Wszelkie ostre krawędzie oraz nierówności mogą świadczyć o tym, że jakość felg stalowych pozostawia wiele do życzenia. Nie jest dobrym pomysłem kupowanie obręczy z rynku wtórnego, gdyż mogą być powyginane pod wpływem eksploatacji lub być poddane uprzedniej regeneracji, co może wpływać na ich trwałość. Dodatkowo, istnieje duże ryzyko występowania niewidocznych ognisk korozyjnych, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup fabrycznie nowych felg.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here