Felgi stalowe czy aluminiowe

Mogłoby się wydawać, że zadanie felgi samochodowej sprowadza się jedynie do aspektów wizualnych. Ich rola jest jednak znacznie większa. Podstawowym celem felg jest połączenie opon pojazdu z jego konstrukcją – przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo oraz jakość podróżowania. Na rynku dostępne są zarówno felgi aluminiowe, jak i stalowe. W poniższym artykule poruszone zostały najważniejsze kwestie dotyczące doboru właściwych obręczy.

Jakie felgi do auta? Rodzaje felg samochodowych

Felgi stalowe czy aluminiowe? To pytanie pada niezwykle często z ust każdego kierowcy. Przed zakupem konkretnego kompletu, warto więc dowiedzieć się, które z dostępnych rodzajów sprawdzą się najlepiej w naszym samochodzie.

Felgi aluminiowe mogą pochwalić się licznymi atutami, które przemawiają za ich wyborem. To, co w głównej mierze przyciąga kierowców, to aspekt wizualny. Przeglądając modele dostępne w sklepie internetowym https://www.sklepopon.com/felgi-aluminiowe, nie sposób nie dostrzec ogromnej różnorodności wzorów i kolorów. Alufelgi poza tym, że świetnie się prezentują i dodają pojazdom indywidualnego charakteru, są także niezwykle trwałe i z pewnością mogą posłużyć przez długi czas. Zapewniają doskonałą sztywność kół oraz prawidłowe funkcjonowanie układów takich jak hamulcowy czy zawieszenia.

Co więcej, felgi aluminiowe można użytkować także zimą. Posiadają one aż trzy warstwy ochronne, które zabezpieczają ją przed działaniem niekorzystnych czynników, takich jak skrajnie niskie temperatury, sól czy piasek, które bardzo często pojawiają się na drogach w okresie zimowym.

Alufelgi można dodatkowo podzielić ze względu na technologię wytwarzania. Wyróżnia się felgi odlewane, kute i wyciskane. W pierwszym przypadku stop w formie ciekłej jest wlewany do formy. Felgi kute, powstają one przez wykucie z gorącego stopu. Felgi wyciskane, jak sama nazwa wskazuje, wyciskane są z zimnego stopu zagęszczonego aluminium.

Felgi stalowe to znacznie tańsza alternatywa dla aluminiowych odpowiedników. Ich cena jest bez wątpienia największą zaletą i jednocześnie zachętą dla osób, które zastanawiają się jakie felgi do auta wybrać. Felgi stalowe można podzielić na jednoczęściowe oraz dwuczęściowe, jednak to te pierwsze oferują znacznie lepsze właściwości wytrzymałościowe. W niektórych przypadkach spotkać się można także z felgami trzyczęściowymi. Najczęściej są one montowane w limuzynach segmentu premium oraz w autach sportowych.

Felgi stalowe a aluminiowe

Felgi stalowe a aluminiowe – które warto wybrać?

Wiele osób staje przed dylematem dotyczącym tego, czy zdecydować się na felgi stalowe czy aluminiowe? Wybór obręczy do samochodu uzależniony jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście budżet, którym dysponujemy. Kolejną kwestią są względy estetyczne.

Alufelgi będą prezentować się znacznie lepiej od obręczy stalowych. Kojarzą się z prestiżem i są powszechnie stosowane w najlepszych współcześnie produkowanych modelach. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że aluminium jest materiałem o znacznie wyższej wytrzymałości niż stal. Jeśli zatem planujemy intensywną eksploatację samochodu, zdecydowanie lepszym wyborem będą alufelgi. To, co należy podkreślić w kwestii wytrzymałości i komfortu użytkowania, to fakt, że felgi aluminiowe nie ulegają korozji, w takim stopniu jak felgi stalowe.

Powyższe informacje dają dość jasną odpowiedź na pytanie: felgi aluminiowe czy stalowe? Jeśli zastanawiasz się, na które z nich postawić, a dysponujesz odpowiednim budżetem, zdecydowanie lepszym wyborem będą solidne alufelgi pochodzące od renomowanych producentów. To bardzo istotny czynnik, gdyż na rynku można się spotkać z ofertami zaskakująco tanich modeli, których jakość wykonania i wytrzymałość może okazać się zbyt niska.

Dlatego w wypadku ograniczonych funduszy lepiej wybrać felgi stalowe niż alufelgi oferowane w podejrzanie atrakcyjnej cenie. Decydując się na kupno modeli stalowych odpowiedniej jakości, nie należy obawiać się ich użytkowania. Mogą pochwalić się wystarczającymi właściwościami jezdnymi, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżowania. Co więcej, komplet obręczy ze stali można nabyć za dużo niższą cenę niż alufelgi.

Nadal zadajesz sobie pytanie: felgi stalowe czy aluminiowe? W sezonie zimowym nie należy obawiać się obręczy z aluminium. Samochody są wówczas wystawiane na znacznie cięższą próbę. Warto więc zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie. Alufelgi sprawdzą się w tej roli znakomicie. Jak już wspomniano, są nie tylko lżejsze, ale również odporne na korozję oraz niekorzystne warunki atmosferyczne dzięki kilku warstwom lakieru. Wybierając felgi aluminiowe na zimę, warto postawić na prosty wzór obręczy. Zazwyczaj wiąże się to z niższą ceną, a także łatwiejszą konserwacją.

Jak odróżnić felgi stalowe od aluminiowych?

Zastanawiasz się jak odróżnić felgi stalowe od aluminiowych? Różnice wizualne widać już na pierwszy rzut oka, lecz prawdziwym potwierdzeniem jest waga montowanych obręczy. W większości przypadków alufelgi będą znacznie lżejsze od felg stalowych. Wyjątkiem są jedynie felgi aluminiowe w większych rozmiarach, do których produkcji wykorzystuje się nieco więcej materiału. A wszystko to w celu uzyskania odpowiedniej trwałości. Zazwyczaj jednak waga felgi stalowej a aluminiowej będzie się znacząco różnić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here